Σε εξέλιξη εκτεταμένες εργασίες στεγανοποίησης και μόνωσης κτηρίων του Πανεπιστημίου Αθηνών

Σε εξέλιξη βρίσκεται πλέον ένα ακόμα σημαντικό έργο, αυτό της στεγανοποίησης και μόνωσης κτηρίων του Πανεπιστημίου Αθηνών. Το πρόβλημα της στεγανοποίησης και της μόνωσης των κτηρίων είναι πολλές φορές αρκετά σημαντικό, καθώς αποδιοργανώνει λειτουργίες (εκπαιδευτικές και ερευνητικές) και προκαλεί δυσλειτουργίες με βραχυπρόθεσμες και μακροπρόθεσμες συνέπειες. Η μελέτη και η δημοπράτηση του έργου «Εργασίες στεγανοποίησης και μόνωσης κτιρίων Πανεπιστημίου Αθηνών», εγκρίθηκαν με την από 19/5/2020 απόφαση της Πανεπιστημιακής Συγκλήτου και πλέον οι εργασίες του έργου αυτού είναι σε εξέλιξη, βάζοντας ένα οριστικό τέλος σε προβλήματα στεγανοποίησης και μόνωσης που ταλάνιζαν, σε ορισμένα σημεία, έντονα.

Ο προϋπολογισμός των εργασιών ανέρχεται στο ποσό των 2.741.935,48 € (πλέον Φ.Π.Α. 24%).

Η σύμβαση του έργου υπογράφηκε την 13η Σεπτεμβρίου του 2021, οι εργασίες στεγανοποίησης και μόνωσης σε κτήρια του ΕΚΠΑ έχουν ήδη ξεκινήσει και αναμένεται να ολοκληρωθούν εντός εύλογου χρονικού διαστήματος (ανάλογα με την έκταση του προβλήματος σε κάθε σημείο).

Οι εργασίες θα γίνουν σε πλήθος κτηρίων του ΕΚΠΑ, όπως αυτά της Σχολής Θετικών Επιστημών, της Φιλοσοφικής Σχολής, στο κτήριο ΕΛΚΕ/ΚΕΠΑ, στη Θεολογική Σχολή, στο Τμήμα Πληροφορικής, σε πολλά κτήρια του ΕΚΠΑ στο Γουδή, στα κτήρια της ΣΕΦΑΑ, καθώς και σε κτήρια του ΕΚΠΑ στο κέντρο, όπως στην Πανεπιστημιακή Λέσχη, στο Μαράσλειο, στο Ιστορικό Μουσείο της οδού Σκουφά, στο κτήριο Ακαδημίας 47, στο Πολιτιστικό Κέντρο του ΕΚΠΑ «Κωστής Παλαμάς», στο Γρυπάρειο Μέγαρο και σε διάφορα δώματα και άλλα σημεία των υπόλοιπων Σχολών και κτηρίων.

Οι Πρυτανικές Αρχές, σε συνεργασία με τους Κοσμήτορες των Σχολών, τους Προέδρους, όλες τις Υπηρεσίες και ιδιαίτερα την Τεχνική Υπηρεσία, κατέβαλαν και καταβάλλουν κάθε προσπάθεια, έτσι ώστε να ξεπερασθούν διάφορες δυσκολίες για την έναρξη του έργου και κυρίως για την γρήγορη αποπεράτωσή του σε όλα τα σημεία. Η μέριμνα για τη συντήρηση των υποδομών είναι διαρκής και πάντα σε προτεραιότητα, παράλληλα με τα έργα νέων υποδομών.