Τελικός Προπτυχιακών 1ου Φοιτητικού Διαγωνισμού Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας

Την Τρίτη 7 Μαρτίου 2023πραγματοποιήθηκε ο τελικός του 1ου Φοιτητικού Διαγωνισμού στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, για την κατηγορία των προπτυχιακών φοιτητών, τον οποίο διοργάνωσε το Κέντρο Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας Αρχιμήδης, με την υποστήριξη της Bayer Ελλάς.

Στον τελικό συμμετείχαν 10 επιχειρηματικές ομάδες, οι οποίες διακρίθηκαν μεταξύ των 42 ομάδων που συμμετείχαν στις διαγωνιστικές διαδικασίες, στις οποίες συνολικά συμμετείχαν 57 φοιτητές από 20 Τμήματα του ΕΚΠΑ, με επιχειρηματικές ιδέες που καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα εφαρμογών σε κλάδους της οικονομίας.

Εικόνα12

Την εκδήλωση άνοιξε ο Ομότιμος Καθηγητής Νικόλαος Μυλωνάς, Ακαδημαϊκός Σύμβουλος του Κέντρου Αρχιμήδης, ο οποίος στο χαιρετισμό του αναφέρθηκε στον σημαντικό σκοπό του διαγωνισμού για την κινητοποίηση του επιχειρηματικού πνεύματος της φοιτητικής κοινότητας του ΕΚΠΑ και την καλλιέργεια δεξιοτήτων, μέσω της διαμόρφωσης καινοτόμων ιδεών, που λύνουν προβλήματα της σύγχρονης κοινωνικής και επιχειρηματικής πραγματικότητας. Ο κ. Μυλωνάς συνεχάρη τους φοιτητές που συμμετείχαν στον διαγωνισμό για τη δημιουργικότητα και την προσπάθεια που κατέβαλαν να μετατρέψουν την ακαδημαϊκή τους γνώση σε καινοτόμο επιχειρηματική ιδέα.

Εικόνα2 1

Η Bayer Ελλάς, η οποία χορήγησε τα βραβεία του Διαγωνισμού, σε συνεργασία με τον ΕΛΚΕ ΕΚΠΑ, εκπροσωπήθηκε από την κα Σόνια Μουσαβερέ, Διευθύντρια Επικοινωνίας και Δημοσίων Σχέσεων, η οποία στον χαιρετισμό της αναφέρθηκε στην αξία της συνεργασίας, με σκοπό την επιτάχυνση της ανάπτυξης καινοτόμων λύσεων για την αντιμετώπιση των συνεχώς αυξανόμενων και ταχέως μεταβαλλόμενων προκλήσεων στην υγεία και τη διατροφή. Στο πλαίσιο αυτό, η Bayer Ελλάς, σε σταθερή συνεργασία με το Κέντρο Αρχιμήδης, υποστηρίζει δράσεις που αναδεικνύουν το σημαντικό ερευνητικό έργο του Πανεπιστημίου και βοηθούν τις πλέον καινοτόμες ιδέες να εξελιχθούν σε επιχειρηματικές δραστηριότητες.

Στο διαγωνιστικό μέρος, νικήτρια του διαγωνισμού αναδείχθηκε η ομάδα Ventee, η οποία αποτελείται από τους Γιάννη Δαρίδη, Γιάννη Τσέλιο, Ανδρέα Γεωργαλή, και Πάνο Μαντά, φοιτητές του Τμήματος Πληροφορικής, η οποία έλαβε το χρηματικό έπαθλο των 3.000€.

Εικόνα3 1
Φωτογραφία: Το βραβείο στη νικήτρια ομάδα Ventee παρέδωσε η κα Σόνια Μουσαβερέ

Δεύτερη νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα Alcopass, η οποία αποτελείται από τους Μαρία Ζούρα, Κρίστιαν Βερδή και Εμμανουήλ Κανάκη, φοιτητές του Τμήματος Χημείας, η οποία έλαβε το χρηματικό έπαθλο των 2.000€.

Εικόνα4
Φωτογραφία: Το βραβείο στη δεύτερη νικήτρια ομάδα Alcopass παρέδωσε ο Ομ. Καθ. Νικόλαος Μυλωνάς.

Την τρίτη θέση στον διαγωνισμό κατέλαβε η ομάδα Caius Paths, με συμμετέχοντες τους Γιώργο Μενδρινό, φοιτητή Τμήματος Φυσικής, Νικόλαο Πυρένη, φοιτητή Τμήματος Πληροφορικής και Μάριο Γλυτσό, φοιτητή ΕΜΠ, η οποία έλαβε το χρηματικό έπαθλο των 1.000€.

Εικόνα5
Φωτογραφία: Το βραβείο στην τρίτη νικήτρια ομάδα Caius Paths παρέδωσε ο Καθ. Αριστείδης Σάμιτας

Η Επιτροπή του διαγωνισμού αποτελούνταν από τους:

1. Ομ. Καθ. Νικόλαο Μυλωνά, Ακαδημαϊκό Σύμβουλο, Κέντρο Αρχιμήδης
  2. Επικ. Καθ. Αντώνη Λιβιεράτο, Επιστημονικό Σύμβουλο, Κέντρο Αρχιμήδης
  3. Καθ. Αριστείδη Σάμιτα, Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών ΕΚΠΑ
  4. Βασίλη Σιέμο, Υπεύθυνο Επιχειρηματικού Επιταχυντή, Κέντρο Αρχιμήδης
  5. Σόνια Μουσαβερέ, Υπεύθυνη Επικοινωνίας και Δημοσίων Σχέσεων, Bayer Ελλάς
  6. Στέργιο Αναστασιάδη, Partner, Genesis Ventures
  7. Κωνσταντίνο Καρβουνάκη, Investment Associate, Metavallon.

Το Κέντρο Αρχιμήδης εύχεται σε όλους τους συμμετέχοντες καλή ακαδημαϊκή σταδιοδρομία και ευόδωση των επιχειρηματικών τους σχεδίων.

Φωτογραφικό υλικό από την εκδήλωση του τελικού: