Την Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου 2024 πραγματοποιήθηκε με την παρουσία του Πρύτανη του Ε.Κ.Π.Α. Καθηγητή κ. Γεράσιμου Σιάσου η ορκωμοσία των κάτωθι μελών Δ.Ε.Π. και Ε.ΔΙ.Π.: Ανδρέας Αλεξάνδρου, Θεανώ Δεμέστιχα, Ιωσήφ Παπαπαρασκευάς, Ευάγγελος Αναγνώστου, Ιωάννης Ρούτσιας, Ανδρέας Κροκίδης, Λάμπρος Πατσαβέλλας και Δήμητρα Φουφρή.

Ανδρέας Αλεξάνδρου, εξέλιξη σε Καθηγητή της Ιατρικής Σχολής

[alexandrouandrea@hotmail.com]

Θεανώ Δεμέστιχα, εξέλιξη σε Καθηγήτρια της Ιατρικής Σχολής

[tdemesticha@med.uoa.gr]

Ιωσήφ Παπαπαρασκευάς, εξέλιξη σε Καθηγητή της Ιατρικής Σχολής

Ο Ιωσήφ Παπαπαρασκευάς ολοκλήρωσε τις προπτυχιακές σπουδές στην Ιατρική Σχολή Ιωάννινων και στην συνέχεια ειδικεύτηκε στην Ιατρική Βιοπαθολογία στο ΓΝΑ “Λαϊκό”.
Εκπόνησε την Διδακτορική Διατριβή στο Εργαστήριο Υγιεινής και Επιδημιολογίας και στο Εργαστήριο Μικροβιολογίας της Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ.
Αφού υπηρέτησε επί μια διετία ως Επιμελητής Β’ ΕΣΥ στο ΓΝΑ “Λαϊκό”, εξελέγη Λέκτορας στο Εργαστήριο Μικροβιολογίας της Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ και στην συνέχεια ανήλθε όλες τις βαθμίδες μελών ΔΕΠ (Επίκουρος Καθηγητής επί θητεία και μονιμότητα, Αναπληρωτής Καθηγητής, Καθηγητής).
Από τετραετίας ασκεί τα καθήκοντά του ως Διευθυντής Κεντρικών Εργαστηρίων και Πρόεδρος της Επιτροπής Νοσοκομειακών Λοιμώξεων του Ωνάσειου Καρδιοχειρουργικού Κέντρου – Ωνάσειου Εθνικού Μεταμοσχευτικού Κέντρου.
Διετέλεσε εμπειρογνώμονας στο European Center for Disease Control and Prevention (ECDC) και μέλος της επιτροπής αξιολόγησης της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την Υποδομή Δημόσιας Υγεία των υπό ένταξη κρατών στην Ένωση.
Υπηρετεί ως Εθνικός Επιστημονικός Εκπρόσωπος του Υπουργείου Εξωτερικών της Ελληνικής Δημοκρατίας στον Οργανισμό Ηνωμένων Εθνών για την Σύμβαση Απαγόρευσης των Βιολογικών Όπλων.
Ιδιαίτερα ερευνητικά ενδιαφέροντα αποτελούν η Βακτηριολογία, η Μοριακή Διαγνωστική Λοιμώξεων και η διερεύνηση Μικροοργανισμών Υψηλής Παθογένειας.
Είναι συγγραφέας 88 διεθνών δημοσιεύσεων με h-index 18 (Scopus).
[ipapapar@med.uoa.gr]

Ευάγγελος Αναγνώστου, νέος διορισμός στη βαθμίδα του Αναπληρωτή Καθηγητή της Ιατρικής Σχολής

[eanagnost@eginitio.uoa.gr]

Ιωάννης Ρούτσιας, εξέλιξη σε Αναπληρωτή Καθηγητή της Ιατρικής Σχολής

[jroutsias@med.uoa.gr]

Ανδρέας Κροκίδης, νέος διορισμός στη βαθμίδα του Επίκουρου Καθηγητή της Οδοντιατρικής Σχολής

[ankrokid@dent.uoa.gr]

Λάμπρος Πατσαβέλλας, νέος διορισμός στη βαθμίδα του Επίκουρου Καθηγητή του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας

[l.patsavellas@gmail.com]

Δήμητρα Φουφρή, Ε.ΔΙ.Π. του Τμήματος Αγροτικής Ανάπτυξης, Αγροδιατροφής και Διαχείρισης Φυσικών Πόρων

Γεννήθηκε στην Αθήνα, είναι διδάκτορας Χωροταξίας – Πολεοδομίας του ΕΜΠ, κάτοχος του Διεπιστημονικού Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης Πολεοδομίας – Χωροταξίας της Σχολής Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του ΕΜΠ και απόφοιτος της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ. Υπηρέτησε 23 χρόνια στο Υπουργείο Εσωτερικών, ως στέλεχος διοίκησης και ως Ειδικό Επιστημονικό Προσωπικό. Παράλληλα, διετέλεσε, για 4 χρόνια, Πρόεδρος σε Δευτεροβάθμια Επιτροπή Προσφυγών αιτημάτων Διεθνούς Προστασίας. Από το 2021 εργάζεται στο ΕΚΠΑ, ενώ ανήκει στο κύριο διδακτικό προσωπικού του Εθνικού Κέντρου Δημόσιας Διοίκησης και Αυτοδιοίκησης. Έχει συμμετάσχει σε επιστημονικά συνέδρια και ημερίδες. Συμμετείχε ως μέλος στην Επιστημονική Επιτροπή του 6thInternational Conference on Modern Approach in Humanities and Social Sciences, 10-12 Μαρτίου 2023, Πράγα, Τσεχία.
Ενδεικτικές επιστημονικές ανακοινώσεις:
-Αγγελίδης Μ., Φουφρή Δ., Τσίγκας Ε. (2018), «Κοινωνικός και Χωρικός Αποκλεισμός: Η περίπτωση της μειονότητας των Πομάκων της Ξάνθης», Πρακτικά 5ου Πανελλήνιου Συνεδρίου Πολεοδομίας, Χωροταξίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης, 27-30/9/2018, Βόλος, σελ. 1610-1622
-Φουφρή Δ. (2021), «Η μειονότητα του Νομού Ξάνθης: Κοινωνικός Αποκλεισμός στο χώρο και δημόσια πολιτική», διδακτορική διατριβή στον Τομέα Πολεοδομίας – Χωροταξίας, Σχολή Αρχιτεκτόνων Μηχανικών, ΕΜΠ (επιβλέπων: Αγγελίδης Μ. Ομότιμος Καθηγητής Σχολής Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ), Αθήνα
-Foufri D. (2022) «Minority groups in space and social exclusion: Comparison of municipal units of the Regional Unit of Xanthi -Greece», Παρουσίαση εισήγησης στο 5th International Conference of Modern Approaches in Humanities and Social Sciences (ICMAHS), 8-10/7/2022 Zurich, Switzerland
-Φουφρή Δ., Αγγελίδης Μ., «Χωρικός – Κοινωνικός αποκλεισμός και εκπαιδευτικές ανισότητες: Εκπαιδευτικό επίπεδο γυναικών του Δήμου Μύκης της Περιφερειακής Ενότητας Ξάνθης», εισήγηση στο συνέδριο: 22 χρόνια Γεωγραφίες: Κρίσεις-Αντιστάσεις-Προοπτικές, 24-26 Νοεμβρίου 2022, Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο, Αθήνα
Είναι παντρεμένη και μητέρα δύο παιδιών.
[dfoufri@outlook.com]