πμσ logo

Με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Αναπηρίας στις 3 Δεκεμβρίου, το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Παγκόσμια Υγεία – Ιατρική των Καταστροφών» της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) ανακοινώνει μια σημαντική εκδήλωση με στόχο την προώθηση της συμμετοχικότητας και την ευαισθητοποίηση σχετικά με τις ικανότητες των ατόμων με αναπηρία.

ampute

Την Πέμπτη 30 Νοεμβρίου και ώρα 20:30, το ΠΜΣ θα διοργανώσει έναν φιλανθρωπικό ποδοσφαιρικό αγώνα στο Arena Club Marousi, ανάμεσα στην ομάδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ποδοσφαίρου Ατόμων με Ακρωτηριασμό – Amputee Football Hellas και ομάδα φοιτητών και αποφοίτων του ΠΜΣ «Παγκόσμια Υγεία – Ιατρική των Καταστροφών» της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ.

Σύμφωνα με τον Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών Υγείας Καθηγητή κ. Εμμανουήλ Πικουλή, Διευθυντή του ΠΜΣ «Παγκόσμια Υγεία – Ιατρική των Καταστροφών», «είμαστε ενθουσιασμένοι που διοργανώνουμε αυτόν τον ξεχωριστό ποδοσφαιρικό αγώνα σε συνεργασία με την Ελληνική Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου Ατόμων με Ακρωτηριασμό – Amputee Football Hellas, στο πλαίσιο της δέσμευσής μας για την προώθηση της συμμετοχικότητας και την ανάδειξη των δυνατοτήτων των ατόμων με αναπηρία. Η εκδήλωση αυτή ευθυγραμμίζεται με την αφοσίωσή μας στην προώθηση της παγκόσμιας υγείας και της ιατρικής καταστροφών, ενώ παράλληλα τονίζει τη σημασία της υιοθέτησης της διαφορετικότητας σε όλες της τις μορφές».

Η εκδήλωση υπόσχεται να αναδείξει τη δύναμη, την ανθεκτικότητα και τις εξαιρετικές ικανότητες των αθλητών που έχουν ξεπεράσει τις σωματικές προκλήσεις. Ο αγώνας όχι μόνο θα αποτελέσει μια πλατφόρμα για αυτούς τους αξιόλογους αθλητές να αναδείξουν τα ταλέντα τους, αλλά στοχεύει επίσης στην κατάρριψη των στερεοτύπων που περιβάλλουν την αναπηρία, ενθαρρύνοντας μια κοινωνία που θα είναι πιο συμμετοχική και κατανοητή μέσα από την δύναμη του αθλητισμού που υπερβαίνει τα σωματικά εμπόδια.

Scheduled Επιστήμες Υγείας Παρουσιάσεις