Έντυπα-Οδηγοί στήριξης παιδιών και μαθητών για γονείς και εκπαιδευτικούς από μέλη ΔΕΠ του ΕΚΠΑ

Τα μέλη ΔΕΠ του ΕΚΠΑ και μέλη του Δ.Σ. της αστικής μη κερδοσκοπικής εταιρίας για τη φροντίδα παιδιών και οικογενειών στην αρρώστια και το θάνατο “Μέριμνα“, που ιδρύθηκε και λειτουργεί από το 1995, κα Γιαννοπούλου (Επίκουρη Καθηγήτρια Παιδοψυχιατρικής) και κα Παπαδάτου (Καθηγήτρια Κλινικής Ψυχολογίας) ανέπτυξαν δύο έντυπα-οδηγούς για γονείς και εκπαιδευτικούς, με αφορμή τις φωτιές στο Μάτι, για την στήριξη παιδιών και μαθητών μετά από ένα καταστροφικό γεγονός.

www.merimna.org.gr
Η «Μέριμνα» είναι μια αστική, μη κερδοσκοπική εταιρία για τη φροντίδα παιδιών και οικογενειών στην αρρώστια και το θάνατο, η οποία ιδρύθηκε το 1995. Χάρη στο εξειδικευμένο προσωπικό της, παρέχει δωρεάν(α) ψυχολογική στήριξη σε παιδιά και οικογένειες που θρηνούν την απώλεια ή απώλειες οικείων προσώπων, (β) στηρίζει σχολικές και ευρύτερες κοινότητες μετά από τραυματικές απώλειες ή καταστροφικό γεγονός και (γ) προσφέρει ανακουφιστική φροντίδα στο σπίτι για παιδιά με απειλητική για τη ζωή τους ασθένεια και την οικογένειάς τους.