Συμμετοχή της Αν. Καθηγήτριας του Ε.Κ.Π.Α. Φωτεινής Βενετσάνου σε συλλογικό άρθρο στο περιοδικό LANCET με θέμα τη σωματική κίνηση των παιδιών κάτω των 5 ετών

Στο πλαίσιο της ερευνητικής ομάδας SUNRISE, η Αναπληρώτρια Καθηγήτρια της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Φωτεινή Βενετσάνου συμμετείχε στο συλλογικό σχολιαστικό άρθρο (commentary paper) με τίτλο: «Τα βήματα που απαιτούνται στην πράξη, ώστε να έχουν αποτέλεσμα οι οδηγίες σωματικής κίνησης του Π.Ο.Υ., για τα παιδιά κάτω των 5 ετών: Αξιολόγηση από την ομάδα της μελέτης SUNRISE στην Ευρώπη» (Practical steps needed to achieve impact of the WHO 2019 movement behaviour guidelines for children under the age of 5: the SUNRISE Study Europe Group evaluation), το οποίο δημοσιεύθηκε στο περιοδικό LANCET.

Το 2019 ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (Π.Ο.Υ.) εξέδωσε 24ωρες οδηγίες που αφορούν στη σωματική κίνηση των παιδιών κάτω των 5 ετών, δίνοντας κατευθυντήριες για τη φυσική δραστηριότητα, τις καθιστικές συμπεριφορές (συμπεριλαμβανομένου του χρόνου οθόνης) και τον ύπνο τους. Στο άρθρο αυτό, η ερευνητική ομάδα SUNRISE, εξετάζει εάν, πέντε χρόνια μετά από την έκδοση αυτών των οδηγιών, τα κράτη της Ευρώπης (α) έχουν υιοθετήσει αυτές τις οδηγίες (ή έχουν δημιουργήσει δικές τους), (β) έχουν οργανώσει ένα σύστημα παρακολούθησης των συμπεριφορών σωματικής κίνησης των παιδιών και (γ) εφαρμόζουν συγκεκριμένες πολιτικές σε αυτό το ζήτημα. Στη συνέχεια, με βάση τις διαπιστώσεις που έγιναν από την εξέταση των παραπάνω ερωτημάτων, δίνεται ένας πρακτικός οδηγός των δράσεων που είναι απαραίτητο να υλοποιηθούν σε εθνικό επίπεδο, προκειμένου τα επίπεδα της φυσικής δραστηριότητας, των καθιστικών συμπεριφορών και του ύπνου των μικρών παιδιών στην Ευρώπη να είναι τέτοια, ώστε να διασφαλίζεται η υγεία τους.

Ολόκληρο το άρθρο είναι διαθέσιμο στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://www.thelancet.com/journals/lanepe/article/PIIS2666-7762%2824%2900035-8/fulltext.