Δωρεάν ηλεκτρολογικός εξοπλισμός από την εταιρεία Geyer για τις ανάγκες της Θεολογικής Σχολής Αθηνών

Η Εταιρεία Geyer, μία από τις κορυφαίες παγκοσμίως εταιρείες στον χώρο του ηλεκτρολογικού εξοπλισμού, ανταποκρινόμενη στο αίτημα της Κοσμητείας της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ, παρέδωσε σήμερα δωρεάν ηλεκτρολογικό εξοπλισμό.

Συγκεκριμένα παρελήφθη υλικό που όχι απλά καλύπτει τις υπάρχουσες λειτουργικές ανάγκες του κτηριακού συγκροτήματος της Θεολογικής Σχολής Αθηνών, αλλά επιπλέον ποσότητες, που συνιστούν παρακαταθήκη για το μέλλον.

Πρόκειται για οικονομικούς λαμπτήρες LED μήκους 1.50, 1.20 και 0,60 εκ., μπαγιονέτ και προβολείς 200W, οι οποίοι πέραν της ενεργειακής αναβάθμισης, που προσφέρουν με την εξοικονόμηση ενέργειας, συνδράμουν στην λειτουργική και αισθητική αναβάθμιση του φωτισμού της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ. Το υλικό αυτό θα αντικαταστήσει τους υπάρχοντες ανενεργούς λαμπτήρες και θα φωτίσει κάθε σημείο της Σχολής και του περιβάλλοντος αυτής χώρου, που χρήζει σχετικής παρέμβασης για λόγους λειτουργίας και ασφαλείας.

Η νέα αυτή ενέργεια της Κοσμητείας, σε συνδυασμό με το μεγάλο έργο του ΕΚΠΑ για μόνωση σε όλα τα κτήρια, όπως και στη Θεολογική, που εδώ και δύο μήνες πραγματοποιείται στην άνω εξωτερική επιφάνεια του κτηριακού συγκροτήματος, αναβαθμίζει ενεργειακά το κτήριο της Θεολογικής Σχολή Αθηνών και με την εφαρμογή φιλικών προς το περιβάλλον πρακτικών, το προσαρμόζει στις σύγχρονες περιβαλλοντολογικές απαιτήσεις.

Η Κοσμητεία εκφράζει τις θερμές της ευχαριστίες προς τον Διευθύνοντα Σύμβουλο της Geyer κ. Δημήτριο Κυριαζόπουλο, ο οποίος με την ευαισθησία που επέδειξε προβαίνοντας στην υλοποίηση της ανωτέρω ευγενικής δωρεάς κατέδειξε για άλλη μία φορά το αμέριστο ενδιαφέρον της εταιρείας για την προαγωγή της εκπαίδευσης και τη στήριξη δομών του Ελληνικού Κράτους.

Εκ της Κοσμητείας