Συγκέντρωση ανθρωπιστικής βοήθειας για τους πληγέντες από τις καταστροφικές πλημμύρες

Το ΕΚΠΑ συμμετέχει μαζί με όλα τα Πανεπιστήμια της χώρας, υπό τον συντονισμό της Συνόδου των Πρυτάνεων, στη συγκέντρωση ανθρωπιστικής βοήθειας για τους πλημμυροπαθείς συνανθρώπους μας στη Θεσσαλία, που επλήγησαν από τα ακραία καιρικά φαινόμενα τις προηγούμενες ημέρες.

Παρακαλούμε όλα τα μέλη της Πανεπιστημιακής κοινότητας (ακαδημαϊκό και διοικητικό προσωπικό, φοιτήτριες και φοιτητές) να συνδράμουμε έμπρακτα στην ανακούφιση των πληγέντων με τη συγκέντρωση παροπλισμένου και σε καλή κατάσταση ηλεκτρονικού εξοπλισμού και ειδών ρουχισμού και προσωπικής υγιεινής για την υποστήριξη των πληγέντων από τις πλημμύρες.

Τα χρονικά περιθώρια είναι πολύ πιεστικά και η ανθρωπιστική βοήθεια θα πρέπει να συγκεντρωθεί μέχρι την Παρασκευή, 15 Σεπτεμβρίου 2023 στις Γραμματείες των Κοσμητειών με το συντονισμό των Προέδρων κάθε Τμήματος και του Κοσμήτορα κάθε Σχολής.

Εκ μέρους των Πρυτανικών Αρχών το συντονισμό θα έχει η Αντιπρύτανις Καθηγήτρια Σοφία Παπαϊωάννου (τηλ. επικοινωνίας:  210 -368 9781, email: vrec-acafir@uoa.gr)

Θα ακολουθήσουν και άλλες ενέργειες για την υποστήριξη των πληγέντων από τις πλημμύρες.

Σας ευχαριστούμε ιδιαίτερα για την συνδρομή σας.

Καθηγητής Γεράσιμος Σιάσος

Πρύτανης ΕΚΠΑ