Ο Πρύτανης του Ε.Κ.Π.Α. Καθηγητής Γεράσιμος Σιάσος στην 105η Σύνοδο Πρυτάνεων των Ελληνικών Πανεπιστημίων

Ο Πρύτανης του Ε.Κ.Π.Α. Καθηγητής Καρδιολογίας κ. Γεράσιμος Σιάσος συμμετέχει στην 105η Σύνοδο Πρυτάνεων των Ελληνικών Πανεπιστημίων στην Αλεξανδρούπολη. Κατά την τοποθέτησή του έθεσε στη Σύνοδο και τον Υπουργό Παιδείας κ. Κυριάκο Πιερρακάκη θέματα που σχετίζονται με τη χρηματοδότηση των Πανεπιστημίων, την κατανομή θέσεων σε ακαδημαϊκό και διοικητικό προσωπικό, τη μείωση της γραφειοκρατίας μέσω ψηφιοποίησης των διαδικασιών όπως στους Ε.Λ.Κ.Ε., τη χρηματοδότηση για ανάπτυξη υποδομών και διεθνοποίηση και θέματα που σχετίζονται με αναγκαίες τροποποιήσεις στο νομοθετικό πλαίσιο (όπως στην παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια).

εικόνα Viber 2024 04 19 13 03 39 361

Δείτε τα πορίσματα των Συνόδων Αντιπρυτάνεων: