Ομόφωνη εκλογή του Καθηγητή της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ, κ. Γοργούλη, ως Καθηγητή και Chair of Clinical Molecular Pathology της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου του Dundee του Ηνωμένου Βασιλείου

Αποτελεί ιδιαίτερη χαρά και τιμή για το Πανεπιστήμιο η ομόφωνη εκλογή του Διευθυντή του Εργαστηρίου Ιστολογίας – Εμβρυολογίας της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ Καθηγητή Βασίλη Γοργούλη ως Καθηγητή και Chair of Clinical Molecular Pathology της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου του Dundee του Ηνωμένου Βασιλείου.

200419103055 Gorgoulis Interview TP 1116 Issue Page 1 e1587281512622

Ο Καθηγητής κος Γοργούλης είναι ένας διεθνώς αναγνωρισμένος ερευνητής και ακαδημαϊκός δάσκαλος. Τo πλούσιο ερευνητικό του έργο, ειδικά στα πεδία της καρκινογένεσης και της κυτταρικής γήρανσης (cellular senescence), είναι πρωτοποριακό και χαίρει παγκόσμιας απήχησης και αναγνώρισης. Σημειώνεται ότι ο Καθηγητής κος Γοργούλης αποτελεί τον μοναδικό Μοριακό Ιστοπαθολόγο (Molecular Pathologist) που έχει εκλεγεί μέλος της European Molecular Biology Organization (ΕΜΒΟ), ένας οργανισμός που συγκεντρώνει τους κορυφαίους ερευνητές στον κόσμο στις Βιοϊατρικές Επιστήμες.

Η εκλογή του στο Πανεπιστήμιο του Dundee, ένα διεθνώς καταξιωμένο και πρωτοπόρο Ανώτατο Εκπαιδευτικό ίδρυμα, αποτελεί μια ιδιαίτερη διάκριση τόσο για τον ίδιο αλλά και για το Πανεπιστήμιο μας. Ταυτόχρονα ανοίγει νέους ορίζοντες σε αυτές τις δύσκολες συγκυρίες και ιδιαίτερα δυνατότητες συνεργασίας ανάμεσα στα δυο Ιδρύματα με έμφαση στην ανάσχεση του brain drain που μαστίζει τη χώρα μας και προώθηση του brain train, επ’ ωφελεία των νέων μας φοιτητών και ερευνητών.