Η Νομική Σχολή ΕΚΠΑ και το Συμβούλιο της Επικρατείας διοργανώνουν Ελληνογαλλικό Συνέδριο Διοικητικού Δικαίου [19-20/10/23, Τελετή έναρξης: 19/10/23, 9 π.μ.]

O Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών Καθηγητής Γεράσιμος Σιάσος έχει την τιμή να σας προσκαλέσει στην τελετή έναρξης του Ελληνογαλλικού Συνεδρίου Διοικητικού Δικαίου που οργανώνουν η Νομική Σχολή του Ε.Κ.Π.Α. και το Συμβούλιο της Επικρατείας σε συνεργασία με το Conseil d’État και το Université de Tours της Γαλλίας.

Η τελετή έναρξης θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη, 19 Οκτωβρίου 2023, ώρα 09.00 στην Αίθουσα Οικονομίδου της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών (Σίνα 3).

Οι εργασίες του συνεδρίου θα συνεχισθούν την 19η Οκτωβρίου 2023 στην Αίθουσα Οικονομίδου της Νομικής Σχολής και την 20ή Οκτωβρίου 2023 στη Μεγάλη Αίθουσα του Ε.Κ.Π.Α. (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30).

Το Συνέδριο θα μεταδοθεί και διαδικτυακά:

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΕΛΕΤΗΣ ΕΝΑΡΞΗΣ

Προσφώνηση από την Αντιπρύτανι Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας, καθηγήτρια Σοφία Παπαϊωάννου.

Χαιρετισμοί από:

1. την Πρόεδρο του Συμβουλίου της Επικρατείας, κυρία Ευαγγελία Νίκα
  2. την Πρέσβειρα της Γαλλίας στην Αθήνα, κυρία Laurence Auer
  3. τον Κοσμήτορα της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, π. Δικαστή και Πρόεδρο του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου, καθηγητή Λίνο-Αλέξανδρο Σισιλιάνο
  4. την Σύμβουλο της Επικρατείας, Πρόεδρο του Τμήματος Έκθεσης και Μελετών του Σ.τ.Ε. της Γαλλίας και Γενική Γραμματέα της Διεθνούς Ένωσης των Ανώτατων Διοικητικών Δικαστηρίων, κυρία Martine de Boisdeffre.

Ακολουθεί το πρόγραμμα του Συνεδρίου:

από έως
Scheduled Νομική Επιστήμη Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις