Η σφαγή της Χίου – 200 χρόνια μετά | μιλάει στη LiFO ο Καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών Αριστείδης Χατζής

χατζής

Στη LiFO μίλησε ο καθηγητής του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και διευθυντής Ερευνών στο Κέντρο Φιλελεύθερων Μελετών, Αριστείδης Χατζής, σχετικά με την επέτειο των 200 χρόνων από τη σφαγή της Χίου.

Πιο συγκεκριμένα ο Καθηγητής ανέφερε ότι η σφαγή της Χίου αποτελεί ένα από τα εμβληματικά γεγονότα της Επανάστασης, λόγω του μεγέθους της απάνθρωπης καταστροφής, αλλά κυρίως γιατί συγκλονίζει την Ευρώπη. “Η Χίος αποτέλεσε σύμβολο του Αγώνα των Ελλήνων” είπε χαρακτηριστικά ο Καθηγητής.

Η καταστροφή της Χίου ως αντικείμενο ιστορικής μελέτης μας μαθαίνει πάρα πολλά. Ο κ. Χατζής μεταξύ άλλων αναφέρει:

Καταρχάς, μας βοηθά να κατανοήσουμε τις διαφοροποιήσεις στην εμπειρία της κατακτημένης κοινωνίας. Η Χίος είναι μία από τις πλέον ευημερούσες περιοχές στη νοτιοανατολική Ευρώπη. Από την άλλη, μας βοηθά να αντιληφθούμε τις διαφορές στους τρόπους ένταξης στην Επανάσταση. Οι κάτοικοι της Χίου δεν ήθελαν να συμμετάσχουν γιατί ήταν προφανές πως ήταν αδύναμοι, άπειροι και ευάλωτοι. Υποχρεώθηκαν να ενταχθούν στην Επανάσταση για έναν μήνα κι αυτό ήταν αρκετό για να τιμωρηθούν παραδειγματικά από τον Σουλτάνο. Αυτοί που τους έμπλεξαν στην Επανάσταση δεν τους υπερασπίστηκαν, ουσιαστικά τους εγκατέλειψαν στο έλεος των Οθωμανών.

Σχετικά με το πόσο καταλυτική υπήρξε η διεθνής κατακραυγή για τις θηριωδίες των Οθωμανών στο νησί, ο Καθηγητής αναφέρει τα εξής:

Στο βιβλίο μου θα δείτε δύο κύρια άρθρα δύο σημαντικών βρετανικών φιλελεύθερων εφημερίδων, της «Morning Chronicle» και της «Guardian», με θέμα τη Χίο. Οι εφημερίδες προτείνουν την οργάνωση σταυροφορίας κατά των Οθωμανών με αφορμή τα γεγονότα στη Χίο. Αυτό ίσως ακούγεται ως μια ρητορική αντίδραση, αλλά η «Morning Chronicle» θα κάνει ένα βήμα παραπάνω: θα ζητήσει άμεση στρατιωτική παρέμβαση των Ρώσων («η πιο ειλικρινής επιθυμία κάθε φιλελεύθερου»). Όσες/-οι γνωρίζουν την ιστορία του Ανατολικού Ζητήματος, τη διπλωματική ιστορία της μεταναπολεόντειας Ευρώπης, ακόμα και την απέχθεια των φιλελεύθερων Βρετανών για την απολυταρχική Ρωσία, θα αντιληφθούν το μέγεθος της υπέρβασης που οφείλεται στο μέγεθος του σοκ που υπέστη η Ευρώπη από τα νέα της καταστροφής.

Διαβάστε ολόκληρη τη συνέντευξη: https://www.lifo.gr/culture/arxaiologia/i-sfagi-tis-hioy-200-hronia-meta