Οι δράσεις του προγράμματος «Παρεμβάσεις υγειονομικού ενδιαφέροντος για παιδιά Ρομά: πρόληψη, αγωγή υγείας, πρόσβαση στο ΕΣΥ» για τον μήνα Σεπτέμβριο

Δράσεις Συμπλήρωσης Ατομικών Δελτίων Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ) σε σχολεία της περιφέρειας Αττικής:

Με την έναρξη της σχολικής χρονιάς, η επιστημονική ομάδα του ΠΜΣ «Παγκόσμια Υγεία – Ιατρική των Καταστροφών» της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ βρέθηκε στο πλευρό των μαθητών για να εξασφαλίσει την παιδιατρική τους εξέταση και την ορθή συμπλήρωση των ΑΔΥΜ, ώστε να συμμετάσχουν στο μάθημα της φυσικής αγωγής και να ενταχθούν ομαλά στο σχολείο.

• Δράση στο 11ο Νηπιαγωγείο Αχαρνών

Στις 19/9/2023 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη συμπλήρωσης ΑΔΥΜ μαθητών ρομικής καταγωγής από το ΠΜΣ «Παγκόσμια Υγεία – Ιατρική των Καταστροφών» της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ στο 11ο Νηπιαγωγείο Αχαρνών με τον παιδίατρο κ. Τερζίδη να εξετάζει 17 παιδιά (15 παιδιά Ρομά και 2 μη Ρομά) συνοδεία κηδεμόνα. Η εικόνα ήταν καλή σε γενικές γραμμές με αρκετά παιδιά ωστόσο να παρουσιάζουν ελλιπή εμβολιασμό και σπάνια έως ανύπαρκτη παιδιατρική παρακολούθηση.

• Δράση στο 16ο Δημοτικό Σχολείο Αχαρνών

Την ίδια ημέρα (19/9/2023) η επιστημονική ομάδα του ΠΜΣ επισκέφτηκε και το 16ο Δημοτικό σχολείο Αχαρνών όπου συνομίλησε με την κα Κωσταρέλου, διευθύντρια του σχολείου, για τις ανάγκες των μαθητών. Εξετάστηκαν συνολικά 38 παιδιά από όλες τις τάξεις του σχολείου εκτός της Α’ τάξης Δημοτικού. Από τα 38 παιδιά, τα 34 μπορούν να συμμετέχουν στο μάθημα της γυμναστικής καθώς επέδειξαν καλή ιατρική εικόνα. Ωστόσο, θα πρέπει να προηγηθεί συνάντηση με τους γονείς των παιδιών για να αποτυπωθεί καλύτερα το ιατρικό ιστορικό των παιδιών.

• Δράση στο 7ο Δημοτικό Σχολείο Ασπροπύργου

Την Τρίτη 26/9/2023 η διευθύντρια του 7ου Δημοτικού σχολείου Ασπροπύργου, κα Βαβούλη, υποδέχτηκε την επιστημονική ομάδα του ΠΜΣ και βοήθησε σημαντικά στον συντονισμό της δράσης. Τους ενημέρωσε πως λόγω εργασιών που πραγματοποιούνται στο σχολείο και πολλών κρουσμάτων γρίπης, απουσίαζαν τα παιδιά της Β’ Δημοτικού και των δύο μεγαλύτερων τάξεων, ήτοι της Ε’ και ΣΤ’ Δημοτικού. Συνολικά εξετάστηκαν 69 παιδιά (από την Α’ έως τη Δ’ τάξη του Δημοτικού) και 3 παιδιά από την Α’ τάξη του 3ου Γυμνασίου Ασπροπύργου, με αδέλφια στο δημοτικό που ήρθαν να εξεταστούν συνοδεία των κηδεμόνων τους. Ο ελλιπής ή ανύπαρκτος εμβολιασμός ήταν κοινό χαρακτηριστικό όλων των παιδιών που εξετάστηκαν. Όσον αφορά τα αποτελέσματα, το σύνολο το παιδιών μπορεί να συμμετέχει στο μάθημα της φυσικής αγωγής, με 8 περιστατικά ωστόσο να χρήζουν ιδιαίτερης προσοχής και παρακολούθησης.

Δράση παροχής υγιειονομικής υποστήριξης στην Καρδίτσα (καταυλισμός Ρομά Μαύρικας):

Την Δευτέρα 25/09/2023 βρέθηκαν στην Καρδίτσα δύο εκπρόσωποι του ΠΜΣ «Παγκόσμια Υγεία – Ιατρική των Καταστροφών» της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ για να προσφέρουν υγιειονομική υποστήριξη στους διαμένοντες του καταυλισμού Ρομά Μαύρικας που επλήγη πρόσφατα από το καιρικό φαινόμενο Daniel. Ο καταυλισμός παραμένει μη κατοικήσιμος με πολλές οικογένειες να φιλοξενούνται σε σπίτια ή ακόμα και στο γήπεδο της πόλης. Εκεί οι συνεργάτες του ΠΜΣ συνάντησαν 7 οικογένειες, ήτοι 30 – 40 άτομα, εκ των οποίων τα περισσότερα ήταν παιδιά ηλικίας 0 έως 16 ετών. Κατά τη διάρκεια της παραμονής τους, εξέτασαν τα παιδιά, τους παρείχαν φάρμακα και οδηγίες χρήσης αυτών, ενώ παράλληλα κατέγραψαν τις ανάγκες τους για μελλοντικές δράσεις.

Σημαντικός αρωγός της συγκεκριμένης δράσης ήταν ο διαμεσολαβητής του Κέντρου Κοινότητας Ρομά Καρδίτσας-Μαύρικας, κ. Μπαντής Γεώργιος, ο οποίος ενημέρωσε τους συνεργάτες για την κατάσταση, τις ανάγκες και τους οδήγησε στο σημείο όπου ήταν συγκεντρωμένες οι οικογένειες.

Το πρόγραμμα «Παρεμβάσεις υγειονομικού ενδιαφέροντος για παιδιά Ρομά: πρόληψη, αγωγή υγείας, πρόσβαση στο ΕΣΥ» θα συνεχίσει τις δράσεις του και τον μήνα Οκτώβριο!