Συζήτηση για την Υγιεινή Διατροφή στη Σύγχρονη Ελλάδα με την συμμετοχή της Καθηγήτριας Ενδοκρινολογίας του ΕΚΠΑ Μ. Πέππα [16/2/22]

To Ινστιτούτο Δημόσιας Υγείας και το Center of Excellence in Food, Tourism & Leisure, του Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος σας προσκαλούν στη Διαδικτυακή Συζήτηση με θέμα Υγιεινή Διατροφή στη Σύγχρονη Ελλάδα, την Τετάρτη 16 Φεβρουαρίου 2022 και ώρα 18.30-20.00.

Ζωντανή Αναμετάδοση μέσω: Facebook | YouTube

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΠΕΧΡΑΚΗΣ

Διευθυντής, Ινστιτούτο Δημόσιας Υγείας, Αμερικανικό Κολλέγιο Ελλάδος

ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ

ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΝΗΛΙΚΗ ΖΩΗ
ΤΙ ΥΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΟΙ ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΗΜΕΡΑ
Mελπομένη Πέππα, MD, PhD, Καθηγήτρια Ενδοκρινολογίας ΕΚΠΑ, Β’ Προπαιδευτική Παθολογική Κλινική & Μονάδα ‘Έρευνας Π.Γ.Ν. “ΑΤΤΙΚΟΝ”

ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ
ΤΙ ΥΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΟΙ ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΗΜΕΡΑ
Γιάννης Β. Μανιός, M.Med.Sc, M.Phil, PhD, Επίκουρος Καθηγητής, Τμήμα Επιστήμης Διαιτολογίας-Διατροφής, Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο

ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ, ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΖΗΤΗΜΑ
ΤΗΣ ΥΓΙΕΙΝΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ
Αθανάσιος Κρυστάλλης, PhD, Εκτελεστικός Διευθυντής, Κέντρο Αριστείας για τη Διατροφή τον Τουρισμό και την Αναψυχή, Αν. Καθηγητής, Αμερικανικό Κολλέγιο Ελλάδος

Η διαδικτυακή συζήτηση είναι ανοιχτή για το κοινό, με δωρεάν συμμετοχή.

Ο εξαιρετικά ζωτικός ρόλος που διαδραματίζει η υγιεινή διατροφή και η άσκηση στη ζωή μας θα βρεθεί στο επίκεντρο της διαδυκτιακής συζήτησης που διοργανώνει το Ινστιτούτο Δημόσιας Υγείας και το Center of Excellence in Food, Tourism & Leisure του Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος, με τίτλο «Υγιεινή Διατροφή στη Σύγχρονη Ελλάδα», που θα μεταδοθεί live, μέσω Facebook, την Τετάρτη 16 Φεβρουαρίου 2022, 18:30 – 20:00.

Πώς αντιλαμβάνονται οι Έλληνες την έννοια και την πρακτική της «υγιεινής διατροφής»; Πόσο ενημερωμένοι είναι σχετικά με τη θρεπτική αξία των τροφίμων; Τη στιγμή που μεγάλη μερίδα του κοινού στέκεται με καχυποψία ή απορρίπτει εντελώς τη σημασία της σωστής διατροφής, ένα άλλο κομμάτι του πληθυσμού επιβεβαιώνει τη θετική επίδρασή της -σε συνδυασμό με την άσκηση- στη διατήρηση και την αύξηση της σωματικής και ψυχικής υγείας μας. Δίνοντας έμφαση στις δύο αυτές παραμέτρους, θα μπορέσουμε ως κοινότητα (σε επίπεδο, θεσμών, εκπαίδευσης, οικογένειας κ.ά.) να καταπολεμήσουμε τα ποσοστά παιδικής παχυσαρκίας στην Ελλάδα που είναι τα υψηλότερα στην Ευρώπη.

Η συζήτηση θα βασιστεί στα ευρήματα πανελλαδικής έρευνας καταναλωτή που εκπονήθηκε στα τέλη Νοεμβρίου 2021.

Scheduled Επιστήμες Υγείας Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις