Περιφερειακοί Γύροι (Regional Rounds) του διεθνούς διαγωνισμού για τα ανθρώπινα δικαιώματα “Helga Pedersen Moot Court Competition”

Τα ανθρώπινα δικαιώματα έρχονται στην Αθήνα και το ΕΚΠΑ, έστω και ηλεκτρονικά, στις 10-12 Μαρτίου 2022! Φοιτητές του τμήματος της Νομικής Αθηνών, μέσω της μεγαλύτερης, ανεξάρτητης, μη κερδοσκοπικής και μη πολιτικής Ένωσης Νέων Νομικών, ELSA Greece (European Law Students Association), με την υποστήριξη του Athens Public International Law Center (AthensPIL), της Εθνικής Επιτροπής για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου (ΕΕΔΑ), και του Γραφείου του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα, θα φιλοξενήσουν ηλεκτρονικά, λόγω των πρόσφατων επιδημιολογικών εξελίξεων του COVID-19, έναν από τους 3 Περιφερειακούς Γύρους του Διαγωνισμού Εικονικής Δίκης “Helga Pedersen”.

256147314 4652088521540047 5666884822667807498 n 600x600 1

Ο Διαγωνισμός Εικονικής Δίκης “Helga Pedersen”, που διοργανώνεται από την ELSA International, με την υποστήριξη του Συμβουλίου της Ευρώπης, είναι ο μεγαλύτερος αγγλόφωνος, προσανατολισμένος στα ανθρώπινα δικαιώματα, διαγωνισμός εικονικής δίκης. Προσομοιώνει τις γραπτές και προφορικές διαδικασίες ατομικής προσφυγής ενώπιον του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου Δικαιωμάτων του Ανθρώπου (ΕΔΔΑ). Κάθε χρόνο, στις συμμετέχουσες ομάδες, οι οποίες προέρχονται από πανεπιστήμια όλης της Ευρώπης, δίνεται μια πλασματική υπόθεση, η οποία πραγματεύεται σύγχρονα ζητήματα παραβίασης ανθρωπίνων δικαιωμάτων και -κατ’επέκταση- της Ευρωπαϊκής Σύμβασης για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου (ΕΣΔΑ). Καθήκον τους είναι να συνθέσουν επιτυχώς δικόγραφα τόσο για τον αιτούντα όσο και για το εναγόμενο κράτος, βασίζοντας την επιχειρηματολογία τους στις αρχές της ΕΣΔΑ, όπως αποτυπώνονται στη νομολογία του ΕΔΔΑ.

Η τελετή έναρξης του Διαγωνισμού θα λάβει χώρα την 10η Μαρτίου 2022 στις 12:00, στη διάρκεια της οποίας θα εκφωνήσει λόγο ο Καθηγητής Δημοσίου Διεθνούς Δικαίου, κος Λίνος-Αλέξανδρος Σισιλιάνος, Κοσμήτορας πλέον της Νομικής Σχολής Αθηνών και πρώην Πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου Δικαιωμάτων του Ανθρώπου (ΕΔΔΑ). Στις 15:00 θα ακολουθήσει το ακαδημαϊκό πρόγραμμα, στο οποίο θα συμμετέχουν, μεταξύ άλλων, η κα Μαρία Γαβουνέλη, Καθηγήτρια Δημοσίου Διεθνούς Δικαίου της Νομικής ΕΚΠΑ και Πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου (ΕΕΔΑ) και η κα Μαριαλένα Τσίρλη, Γενική Γραμματέας του ΕΔΔΑ. Η τελετή λήξης θα πραγματοποιηθεί την 12η Μαρτίου 2022 και ώρα 18:30 με την ομιλία της Καθηγήτριας Δημοσίου Διεθνούς Δικαίου της Νομικής ΕΚΠΑ και Προέδρου της Επιτροπής Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων του ΟΗΕ, κας Φωτεινής Παζαρτζή.

Scheduled Νέα & Ανακοινώσεις Νομική Επιστήμη Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις