Επίτιμη Διδάκτορας του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ η Καθηγήτρια Karen Van Dyck

Επίτιμη Διδάκτορας του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ αναγορεύθηκε την Τετάρτη 23 Μαρτίου 2022, η Καθηγήτρια Karen Van Dyck (Κάρεν Βαν Ντάϊκ) καθηγήτρια Νεοελληνικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Columbia (Η.Π.Α.)

cover 1

Η τελετή της αναγόρευσης μεταδόθηκε διαδικτυακά:

Η προσφώνηση πραγματοποιήθηκε από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο Κ. Δημόπουλο, ενώ η παρουσίαση του έργου και της προσωπικότητας της τιμωμένης, από την καθηγήτρια του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών Μαρία K. Σιδηροπούλου.

Ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Δημόπουλος, στην προσφώνησή του ανέφερε μεταξύ άλλων και τα εξής:

Η απονομή του τίτλου αποτελεί ένα φόρο τιμής για την εξαιρετική συμβολή της στην καλλιέργεια της νέας ελληνικής γλώσσας και λογοτεχνίας της διασποράς, των μεταφραστικών σπουδών, της πολυγλωσσίας, της γεωγραφίας της γλώσσας, των σπουδών φύλου και της ποίησης!

[…]

Το έργο της είναι πλούσιο και διεθνώς αναγνωρισμένο. Έχει μάλιστα αντίκτυπο όχι μόνο στις νεοελληνικές σπουδές, αλλά και στις μεταφραστικές σπουδές και την παγκόσμια λογοτεχνία.

Δεν θα ήταν υπερβολή να ισχυρισθούμε ότιμε το έργο της συνολικά, καθώς και με τις μεταφράσεις της αναδεικνύει την Ελλάδα και την νέα ελληνική γλώσσα και λογοτεχνία διεθνώς!

Την ανάγνωση των κειμένων του Ψηφίσματος του Τμήματος, της Αναγόρευσης και του Διδακτορικού Διπλώματος έκανε η Πρόεδρος του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας καθηγήτρια Ασπασία Π. Βελισσαρίου και την περιένδυση της τιμωμένης με την τήβεννο της Σχολής έκανε ο Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής Σχολής, καθηγητής Αχιλλέας Γ. Χαλδαιάκης.

Η ομιλία της τιμωμένης καθηγήτριας Karen Van Dyck είχε τίτλο: «Translating Greece».