Αναγόρευση της Ομότιμης Καθηγήτριας του ΕΚΠΑ κ. Νότας Κούρου (Μποζάνα-Κούρου) σε Επίτιμη Διδάκτορα του Πανεπιστημίου Κύπρου

Την Τρίτη 4-10-22, ώρα 19.00 στην Αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου Κύπρου πραγματοποιήθηκε η τελετή αναγόρευσης της Ομ. Καθηγήτριας του ΕΚΠΑ κ. Νότας Κούρου σε Επίτιμη Διδάκτορα του Πανεπιστημίου Κύπρου. Η εκδήλωση μεταδόθηκε και σε live streaming.

Φωτο 1 Νότα και καθηγητές Φιλοσοφικής 2

Μεταξύ όσων λέχθηκαν κατά την παρουσίαση του έργου και της προσωπικότητας της κ. Κούρου από τον Καθηγητή Γ. Παπασάββα:

Η Νότα Κούρου επέλεξε από πολύ νωρίς να κάνει αρχαιολογία των μεγάλων οριζόντων, που καλύπτουν ολόκληρη το μεσογειακό κόσμο, από το βορειότερο Αιγαίο μέχρι τη Ναύκρατη και την Καρχηδόνα στις βόρειες ακτές της Αφρικής, και από τη Συροπαλαιστίνη μέχρι τις Ηράκλειες Στήλες. Επέλεξε ακόμα να κάνει αρχαιολογία των μεταιχμίων και των γεφυρωμάτων, των συνεχειών και των ασυνεχειών ανάμεσα σε τόπους, αιώνες και ανθρώπους.

Η ερευνητική της διαδρομή προς την Κύπρο και την Ανατολική Μεσόγειο εξελίχθηκε σταδιακά  διευρύνοντας τις δυνατότητες ερμηνείας των κοινωνικο-πολιτικών συνθηκών που προσδιόρισαν τους Πρωίμους Ιστορικούς Χρόνους στο Αιγαίο, αλλά και τον ιδιαίτερο ρόλο της Κύπρου στη Μεσόγειο κατά την αρχαιότητα στα χρόνια της μεγάλης ύφεσης.

Παράλληλα μαζί της τρεις γενιές αρχαιολόγων χρωστούν την στροφή τους στην τέχνη της Πρώιμης Εποχής του Σιδήρου και την αναζήτηση των αλληλεπιδράσεων στη Μεσόγειο στη δική της καθοδήγηση και έμπνευση.

Φωτο 2 Γ. Παπασάββας 3