Πραγματοποιήθηκε η τελετής επίδοσης τιμητικού τόμου στον Ομ. Καθηγητή του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Λουκά Τσούκαλη

Πραγματοποιήθηκε, την Παρασκευή 5 Μαΐου 2023, η τελετή επίδοσης του τιμητικού τόμου με τίτλο: Europe’s Transformations: Essays in Honour of Loukas Tsoukalis, Oxford University Press, 2021 (Μετασχηματισμοί της Ευρώπης: Δοκίμια προς τιμήν του Λουκά Τσούκαλη, Εκδόσεις Αλεξάνδρεια, 2022) στον Ομότιμο Καθηγητή του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Λουκά Τσούκαλη.

Η προσφώνηση έγινε από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο Κ. Δημόπουλο, ενώ προβλήθηκε και βιντεοσκοπημένο μήνυμα από τον πρώην Πρόεδρο του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου και πρώην Πρωθυπουργό του Βελγίου, κ. Herman Van Rompuy.

Στη συνέχεια, χαιρετισμό απηύθηνε ο Πρόεδρος του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του ΕΚΠΑ, καθηγητής Χαράλαμπος Χρυσανθάκης.

Ακολούθησαν ομιλίες από:
– την Dame Helen Wallace, Member of the British Academy (video)
– τον αναπληρωτή καθηγητή του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του ΕΚΠΑ, Νίκο Κουτσιαρά
– τον καθηγητή του Τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, Γεώργιο Παγουλάτο, Γενικό Διευθυντή του Ελληνικού Ιδρύματος Ευρωπαϊκής και Εξωτερικής Πολιτικής (ΕΛΙΑΜΕΠ).

Η επίδοση του τιμητικού τόμου στον τιμώμενο πραγματοποιήθηκε από τον Πρύτανη του ΕΚΠΑ, καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο Κ. Δημόπουλο.

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την ομιλία του Ομότιμου Καθηγητή του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του ΕΚΠΑ, Λουκά Τσούκαλη.