Εισήγηση του Καθηγητή του ΕΚΠΑ κ. Γιαγκάζογλου με τίτλο: “Ανθρωπιστική παιδεία και εκπαίδευση σε δύσκολους καιρούς”

Ο Επίκουρος Καθηγητής Δογματικής στο Τμήμα Θεολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, κ. Σταύρος Γιαγκάζογλου, παρουσίασε εισήγηση με τίτλο: “Ανθρωπιστική παιδεία και εκπαίδευση σε δύσκολους καιρούς”, στη διαδικτυακή Ημερίδα Learn Inn ΕΚΠΑ: Παιδεία, Εκπαίδευση & Δια Βίου Μάθηση στον Σύγχρονο Κόσμο: «Η έννοια και η σημασία της παιδείας και εκπαίδευσης στη σύγχρονη ελληνική κοινωνία» που πραγματοποιήθηκε στις 27 Ιανουαρίου 2022.

Η ανθρωπιστική παιδεία και η θέση της στα σχολικά προγράμματα είναι ένα από τα πιο πολυσυζητημένα, όχι όμως και λυμένα προβλήματα της εκπαίδευσης στη χώρα μας. Στο κατώφλι της τρίτης χιλιετίας, η ελληνική εκπαίδευση χρειάζεται να υπερβεί το δίλημμα μεταξύ ανθρωπιστικής παιδείας και εξειδικευμένης επαγγελματικής εκπαίδευσης. Αξίες και πολιτισμό, στάση ζωής και νόημα βίου που προκύπτει από τη βαθύτερη κατανόηση του κόσμου, του ανθρώπου και της ιστορίας εμπεριέχουν όλα τα μαθήματα του σχολείου. Συνάμα και η τριτοβάθμια εκπαίδευση μπορεί να ενσωματώσει στα προγράμματα σπουδών της σειρά μαθημάτων με ανθρωπιστικό και κριτικό για τις επιστήμες περιεχόμενο. Η εκ νέου εισαγωγή της ανθρωπιστικής παιδείας συνιστά απαίτηση για ποιότητα ζωής και αποτελεί κυριολεκτικά μια στρατηγική του μέλλοντος.