Συνέδριο της Διεθνούς Επιτροπής για την Ιστορία των Αντιπροσωπευτικών και Κοινοβουλευτικών Θεσμών (ICHRPI)

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και το Ελληνικό Τμήμα της Διεθνούς Επιτροπής για την Ιστορία των Αντιπροσωπευτικών και Κοινοβουλευτικών Θεσμών (ICHRPI) οργάνωσαν το 72ο Συνέδριο της Διεθνούς Επιτροπής με θέμα: «Οι Επαναστάσεις και οι Κοινοβουλευτικοί Θεσμοί στη μεταναπολεόντειο Ευρώπη. Η περίπτωση της Ελλάδας με την ευκαιρία της επετείου των διακοσίων χρόνων από τον Πόλεμο της Ανεξαρτησίας (1821-2021)» που πραγματοποιήθηκε 20-22 Οκτωβρίου 2021 στα Αμφιθέατρα “Ιωάννης Δρακόπουλος” και “Άλκης Αργυριάδης” καθώς και στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου.

Η εναρκτήρια τελετή του συνεδρίου πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη, 20 Οκτωβρίου 2021, ώρα 15.00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Κατά την διάρκεια της εναρκτήριας τελετής, χαιρετισμό απηύθυναν ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, Καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Δημόπουλος, ο Αντιπρόεδρος του Ελληνικού Κοινοβουλίου, κύριος Αθανάσιος Μπούρας και ο Πρόεδρος του ICHRPI Joseba Agirreazkuenaga.

Τους χαιρετισμούς ακολούθησε η διάλεξη του Ομότιμου Καθηγητή του ΕΚΠΑ, κύριου Θάνου Βερέμη, με τίτλο 1821-31: The transititon from Pre-Modernity to the Modern Nation State.

Βίντεο Εναρκτήριας Τελετής

Το συνέδριο πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα της Α.Ε. της Προέδρου της Δημοκρατίας κυρίας Κατερίνας Σακελλαροπούλου.