Σημαντική Διάκριση στα EDUCATION LEADERS AWARDS 2023 για το ΠΜΣ «Γενική και Εξειδικευμένη Παιδιατρική: Κλινική Πράξη και Έρευνα» της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ

Σημαντική Διάκριση στα Education Leaders Awards 2023 για το ΠΜΣ «Γενική και Εξειδικευμένη Παιδιατρική: Κλινική Πράξη και Έρευνα»
Ιατρική Σχολή Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών
Διευθύντρια: Ευαγγελία Χαρμανδάρη, Καθηγήτρια Παιδιατρικής-Παιδιατρικής Ενδοκρινολογίας

KuFaOFmOZsPPrytL

Στα Education Leaders Awards 2023 (www.educationleadersawards.gr), το βραβείο BRONZE στην κατηγορία Βέλτιστη Μαθησιακή Εμπειρία απονεμήθηκε στο ΠΜΣ «Γενική και Εξειδικευμένη Παιδιατρική: Κλινική Πράξη και Έρευνα», Ιατρική Σχολή Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Όπως επεσήμανε η Καθηγήτρια κα Ευαγγελία Χαρμανδάρη, “η τιμητική αυτή διάκριση αποτελεί αναγνώριση και επιβράβευση του πολυετούς έργου που πραγματοποιείται σε αυτό το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών’.

Η Γενική Παιδιατρική και οι Εξειδικεύσεις της, με την συνεχή πρόοδο της επιστήμης και της τεχνολογίας παρουσιάζουν ιδιαίτερα μεγάλο ενδιαφέρον, τόσο κλινικό όσο και ερευνητικό, και δημιουργούν σημαντικές προοπτικές επαγγελματικής απασχόλησης σε αυτά τα επιστημονικά πεδία.

Σκοπός του ΠΜΣ είναι η εκπαίδευση εξειδικευμένου επιστημονικού δυναμικού που θα μπορεί άμεσα να ενταχθεί στην αγορά εργασίας και να καλύψει την αυξανόμενη επαγγελματική ζήτηση που παρατηρείται διεθνώς σε αυτό το πεδίο, τόσο στον ιδιωτικό τομέα, όσο και στον ευρύτερο δημόσιο τομέα και στις υπηρεσίες της έρευνας. Η δομή, το περιεχόμενο, η οργάνωση των μαθημάτων και των διδακτικών μεθόδων του ΠΜΣ είναι προσανατολισμένα στην εμβάθυνση των γνώσεων και την απόκτηση των αντίστοιχων ικανοτήτων εφαρμογής τους.

Οι θεματικές ενότητες που αναπτύσσονται περιλαμβάνουν την Γενική Παιδιατρική, τις Παιδιατρικές Εξειδικεύσεις (π.χ. Λοιμώξεις, Ενδοκρινολογία, Μεταβολισμός και Διαβήτης, Αναπτυξιακή και Συμπεριφορική Παιδιατρική, Πνευμονολογία/Αλλεργιολογία, Εφηβική Ιατρική, Παιδιατρική και Εφηβική Γυναικολογία, Εντατική και Επείγουσα Παιδιατρική), την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας, την Βιοστατιστική και Μεθοδολογία της Έρευνας, την Συγγραφή και Παρουσίαση Ερευνητικών Δεδομένων, καθώς και την Πρακτική/Κλινική Άσκηση και την Διπλωματική Εργασία.  Επίσης, παρακολουθούνται συστηματικά οι νεότερες ιατρικές εξελίξεις ανά παιδιατρική εξειδίκευση και πραγματοποιείται ενσωμάτωση των νέων γνώσεων στο ΠΜΣ. Επιπροσθέτως, στο ΠΜΣ εφαρμόζονται οι αρχές της φοιτητοκεντρικής μάθησης και διδασκαλίας, καθώς διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο στην ενίσχυση των κινήτρων των φοιτητών, στην αυτοαξιολόγησή τους και στην ενεργή συμμετοχή τους στη μαθησιακή διαδικασία, η οποία οδηγεί σε συνεχή παρακολούθηση της εφαρμογής των προγραμμάτων σπουδών και της αξιολόγησης των αποτελεσμάτων τους.

Για τη διευκόλυνση των μεταπτυχιακών φοιτητών που διαμένουν εκτός Αθηνών και λαμβάνοντας υπόψη τις νέες κοινωνικοοικονομικές συνθήκες, εφαρμόζονται μέθοδοι εξ αποστάσεως διδασκαλίας χρησιμοποιώντας την πλατφόρμα σύγχρονης εκπαίδευσης (τηλεσυνεργασίας) που διαθέτει το ΕΚΠΑ  (cisco-webex) αλλά και την πλατφόρμα ασύγχρονης εκπαίδευσης  e-class. Τέλος, το ΠΜΣ καταβάλει προσπάθειες ώστε να διαθέτει επαρκείς πόρους και μέσα προκειμένου να υποστηριχθεί η μάθηση και η εν γένει ακαδημαϊκή δραστηριότητα και να προσφέρει στους μεταπτυχιακούς φοιτητές το βέλτιστο δυνατό επίπεδο σπουδών.