Σημαντικές διεθνείς διακρίσεις για τον Διδάκτορα του Τμήματος Χημείας του Ε.Κ.Π.Α. Ν. Τζουρά

Την 1η Δεκεμβρίου 2023, κατά τη διάρκεια του 2023 Merck Organic Chemistry Symposium στην πόλη Blankenberge του Βελγίου, ο Δρ. Νικόλαος Β. Τζουράς έδωσε την τελική επιστημονική ομιλία ως μέρος της τελετής για την παραλαβή του βραβείου υψηλού κύρους C.G.B.-C.B.B. Incentive Award από τη Βασιλική Χημική Ακαδημία του Βελγίου και την Chemistry Europe. Το Incentive Award είναι το υψηλότερο βραβείο στο Βέλγιο για νέους ερευνητές και απονέμεται ετησίως σε δύο εξαιρετικούς ερευνητές ηλικίας κάτω των 35 ετών, οι οποίοι συνήθως βρίσκονται σε προχωρημένο μεταδιδακτορικό στάδιο της καριέρας τους. Επιπλέον, στα τέλη Ιανουαρίου 2024, ο Δρ. Νικόλαος Β. Τζουράς ανακοινώθηκε ως ο νικητής του Βραβείου Καλύτερης Διδακτορικής Διατριβής 2023 από το Molecules (2023 Molecules Best PhD Thesis Award), ένα διεθνές επιστημονικό περιοδικό του Ελβετικού εκδοτικού οίκου MDPI.

Αυτά τα άκρως ανταγωνιστικά βραβεία σε διεθνές επίπεδο απονεμήθηκαν στον Δρ. Τζουρά για τη συμβολή του στη χημεία Ν-ετεροκυκλικών καρβενίων (NHC), την οργανομεταλλική σύνθεση και κατάλυση, τη χημεία/κατάλυση χρυσού και την οργανική σύνθεση, που επιτεύχθηκε κατά τη διάρκεια του διδακτορικού του.

Ο Δρ. Τζουράς είναι πρόσφατος απόφοιτος του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και του Πανεπιστημίου της Γάνδης. Ολοκλήρωσε διδακτορική διατριβή με συνεπίβλεψη (Joint PhD), και ο τίτλος του Διδάκτορα στη Χημεία του απονεμήθηκε και από τα δύο πανεπιστήμια τον Ιούνιο του 2023, ενώ η ορκίστηκε επίσημα ως Διδάκτορας του Ε.Κ.Π.Α. τον Οκτώβριο του 2023. Στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών ο Δρ. Τζουράς εργάστηκε στο Εργαστήριο Οργανικής Χημείας υπό την επίβλεψη του Αναπληρωτή Καθηγητή Γεωργίου Χ. Βουγιουκαλάκη http://users.uoa.gr/~vougiouk/.