Ο Γιώργος Δερτιλής σπούδασε Δημόσιο Δίκαιο και Οικονομικές Επιστήμες στη Νομική Σχολή στην Αθήνα, Πολιτική Θεωρία και Ιστορία στην Αγγλία (1973- 1977). Από το 1978 έως το 2000 δίδαξε Ιστορία στην Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών, όπου εξελέγη ομοφώνως το 1980 υφηγητής και το 1983 τακτικός καθηγητής Κοινωνικής και Οικονομικής Ιστορίας στο Τμήμα Πολιτικών Επιστημών.

Έχει εκλεγεί επισκέπτης καθηγητής στο Harvard, στην Οξφόρδη και στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστημιακό Ινστιτούτο της Φλωρεντίας. Το 2000, μετά την εκλογή του ως τακτικού καθηγητή και directeur d’études στην École des Hautes Études en Sciences Sociales στο Παρίσι, παραιτήθηκε από το Πανεπιστήμιο Αθηνών όπου και ανακηρύχθηκε ομότιμος καθηγητής.

Έχει διατελέσει μέλος του Εθνικού Γνωμοδοτικού Συμβουλίου Ερευνας και μέλος των Διοικητικών ή Επιστημονικών Συμβουλίων του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών, των Γενικών Αρχείων του Κράτους, του Ιστορικού Αρχείου του Πανεπιστημίου Αθηνών, του Μορφωτικού Ιδρύματος της Εθνικής Τραπέζης και των Ιδρυμάτων Schlumberger και Maison Suger (Παρίσι).

Δώδεκα βιβλία και σαράντα περίπου άρθρα του έχουν δημοσιευθεί ή μεταφραστεί στην ελληνική, αγγλική, γαλλική, ισπανική και ιταλική γλώσσα.

Έχει τιμηθεί με το παράσημο της Λεγεώνος της Τιμής και έχει εκλεγεί από το 1989 τακτικό μέλος της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Επιστημών (Academia Europaea, Λονδίνο).

Ο καθηγητής Δερτιλής ήταν Επίτιμος Πρόεδρος του Ιστορικού Αρχείου το ΕΚΠΑ.

Στις 19/1/23 εξελέγη τακτικό μέλος της Ακαδημίας Αθηνών.

Οι Πρυτανικές Αρχές εκφράζουν τη θλίψη τους για την απώλεια του διακεκριμένου Επιστήμονα και Πολίτη.