Μνήμη Δήμητρας Θεοφανοπούλου – Κοντού, Επίτιμης Καθηγήτριας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

Με βαθιά οδύνη το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών αποχαιρετά μία διακεκριμένη επιστήμονα, μια σπουδαία Ελληνίδα και γυναίκα, την Επίτιμη Καθηγήτρια του Τμήματος Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. Δήμητρα Θεοφανοπούλου-Κοντού.

Η Δήμητρα Θεοφανοπούλου-Κοντού ήταν πτυχιούχος της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών (Τμήμα Φιλολογίας, 1957-1962). Ως υπότροφος του Βρετανικού Συμβουλίου έκανε Μεταπτυχιακές Σπουδές στο Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης (1965-1967) στη συγκριτική φιλολογία, με ειδίκευση στη Μυκηναϊκή γλώσσα (1400-1200 π.Χ., Γραμμική Γραφή Β’). Το 1970 ανακηρύχθηκε Διδάκτωρ της Γλωσσολογίας (Ε.Κ.Π.Α). Τίτλος Διατριβής: «Μορφολογική και σημασιολογική εξέταση των επιθημάτων *-yo/-eyo εις την Ελληνικήν». Αθήνα: ΕΚΠΑ, Βιβλιοθήκη Σοφίας Σαριπόλου, 1971. Την περίοδο 1970-73 έκανε νέο κύκλο Μεταπτυχιακών Σπουδών στις ΗΠΑ, στο Πανεπιστήμιο του Columbus (Ohio), με κατεύθυνση τη θεωρητική γλωσσολογία (Γενετική-μετασχηματιστική Σύνταξη, Ψυχογλωσσολογία και γλωσσική κατάκτηση). Το 1973 έγινε κάτοχος του Διπλώματος MA (Θεωρητική Γλωσσολογία).

Διήλθε με εξαιρετικό έργο διεθνούς εμβέλειας όλες τις ακαδημαϊκές βαθμίδες: από το  1964 έως το 1977 ως Βοηθός Έδρας Γλωσσολογίας, από το 1977 έως το 1981 ως Επιμελήτρια Γλωσσολογίας. Το 1981 Εξελέγη Καθηγήτρια Γλωσσολογίας  (Γνωστικό αντικείμενο: Γλωσσολογία).

Ανακηρύχθηκε Επίτιμη Καθηγήτρια του Τμήματος Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. Έχει επίσης ανακηρυχθεί Επίτιμη Διδάκτωρ άλλων Πανεπιστημίων.

Έχει διδάξει, μεταξύ άλλων, Γενική Γλωσσολογία, Ιστορική Γλωσσολογία, Εισαγωγή στη Θεωρία της Σύνταξης, Γενετική Γραμματική: Θεωρία και εφαρμογή, Ψυχογλωσσολογία, Γλωσσική κατάκτηση, Στοιχεία Φωνητικής και Φωνολογίας. Υπήρξε Επιβλέπουσα σε Διπλωματικές εργασίες και Διδακτορικές Διατριβές.

Στα ερευνητικά ενδιαφέροντά της και στο επιστημονικό έργο της εντάσσονται μεταξύ άλλων: Θεωρητική σύνταξη: Γενετική θεωρία και η εφαρμογή της σε ποικίλα φαινόμενα της Ελληνικής, αρχαίας και νέας, Ψυχογλωσσολογία,  Γλωσσική κατάκτηση,  τα «λάθη» στη χρήση της γλώσσας,  η εξέλιξη στη γλώσσα και οι ερμηνείες της.

Η Δήμητρα Θεοφανοπούλου-Κοντού ήταν παντρεμένη με τον επίσης διακεκριμένο αείμνηστο καθηγητή του Ε.Κ.Π.Α. Παναγιώτη Κοντό, ο οποίος απεβίωσε πρόσφατα.

Ο Πρύτανης, καθηγητής κ. Γεράσιμος Σιάσος, εκ μέρους των Πρυτανικών Αρχών, του Συμβουλίου Διοίκησης και τη Συγκλήτου εκφράζει στον γιο της Δήμητρας Θεοφανοπούλου Κοντού, Γιάννη Κοντό, και στους οικείους της, τη βαθιά του οδύνη και τα θερμά του συλλυπητήρια για την απώλεια της διακεκριμένης καθηγήτριας, η οποία με το έργο της σμίλευσε σπάνιο πρότυπο Ακαδημαϊκής Δασκάλας.