fotopoulos

Ο Γενικός Διευθυντής του Πανεπιστημίου Αθηνών ε.τ. Δρ. Παναγιώτης Αθανασίου Φωτόπουλος με σημαντική προσφορά, απεβίωσε, ύστερα από πολυήμερη νοσηλεία σε Μονάδα Αυξημένης Φροντίδας του ΠΓΝΑ Αλεξάνδρα.

Ο Παναγιώτης Φωτόπουλος γεννήθηκε το 1946 στο Λούβρο Ηλείας. Αποφοίτησε από το γυμνάσιο Πελοπίου και φοίτησε στην Ανωτάτη Βιομηχανική Σχολή Πειραιώς (Πανεπιστήμιο Πειραιώς). Ήταν Διδάκτωρ του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με αντικείμενο στη Διδακτορική του Διατριβή τους Μη Κερδοσκοπικούς Οργανισμούς.

Ο Παναγιώτης Φωτόπουλος διορίστηκε έπειτα από διαγωνισμό στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών τον Σεπτέμβριο του 1982, το οποίο υπηρέτησε για 31 συναπτά έτη. Το Καλοκαίρι του 1985, του ανετέθη από τον τότε Πρύτανη η σύσταση και οργάνωση του γραφείου διαχείρισης κονδυλίων έρευνας, το οποίο μετέπειτα εξελίχθηκε στον Ειδικό Λογαριασμό Κονδυλίων Έρευνας, στον οποίο και προΐστατο για σειρά ετών. Ανελίχθηκε στην διοικητική ιεραρχία και έφτασε στη θέση του Γενικού Διευθυντού. Το 2013 συνταξιοδοτήθηκε λόγω συμπλήρωσης του ανωτάτου ορίου ηλικίας και ανέλαβε Διευθύνων Σύμβουλος και Αντιπρόεδρος στο Ευγενίδειο Θεραπευτήριο και εν συνεχεία ανέλαβε τα καθήκοντα του Προέδρου.

Διοίκησε με θάρρος, ανιδιοτέλεια και ανέπτυξε δραστηριότητα για τα κοινά του Πανεπιστημίου. Το έργο του μένει σαν παρακαταθήκη για το Πανεπιστήμιο Αθηνών, για το οποίο δεν έπαψε ποτέ να νοιάζεται και έβλεπε σαν δεύτερο σπίτι του.