Την Δευτέρα 17 Ιουλίου 2023 πραγματοποιήθηκε η ορκωμοσία του μέλους ΔΕΠ Δημήτριου Λαδά.

Δημήτριος Λαδάς, εξέλιξη σε Αναπλ. Καθηγητή στο Τμήμα Νομικής
[dladas@law.uoa.gr]

Ο Δημήτριος Λαδάς του Νικολάου γεννήθηκε στην Τρίπολη το 1965 και τελείωσε το 1ο Μυστριώτειο Λύκειο  το 1983 με βαθμό Άριστα 19 10/13. Mε πανελλαδικές εξετάσεις εισήχθη το 1983 στη Νομική Σχολή Αθηνών και αποφοίτησε τον Φεβρουάριο του 1988. Διετέλεσε υπότροφος του ΙΚΥ. Είναι διδάκτωρ Νομικής του Freie Universität Berlin (1993). Η διδακτορική του διατριβή Die Wirksamkeit der Willenserklärungen gegenüber Sprachunkundigen παραπέμπεται στην ελληνική και γερμανική βιβλιογραφία, ακόμη και τώρα. Είναι δικηγόρος (1990) Παρ’ Αρείω Πάγω (2003). Το Χ/Ε 2009 ξεκίνησε ως επιστημονικός συνεργάτης (ΠΔ 407) στο εργατικό δίκαιο. Εξελέγη Λέκτωρ Εργατικού Δικαίου (2011), διορίστηκε το 2014, εξελίχθηκε σε Επίκουρο (2019) και σε Αναπληρωτή Καθηγητή. Διδάσκει όλα τα μαθήματα του Εργατικού Δικαίου σε προπτυχιακό επίπεδο (Ατομικό, Συλλογικό, Εκμεταλλεύσεως, Σεμινάριο Εργατικού) και στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα διδάσκει τα μαθήματα: Ειδικά Ζητήματα από το Δίκαιο της Εκμεταλλεύσεως, Ναυτεργατικό δίκαιο στην κατεύθυνση του Ναυτικού Δικαίου και Σύγχρονα ζητήματα Δικαίου Συμβάσεων, Ιδίως οι ΓΟΣ στο Αστικό Δίκαιο. Διδάσκει το μάθημα European Labour Law στο European Law School. Είναι από το 2021 Διευθυντής του Ερευνητικού Κέντρου Εργατικού Δικαίου και επιμελείται σειρά μελετών. Έχει εκτεταμένη επιστημονική αρθρογραφία ε δημοσιεύσεις στον εγχώριο και στον  γερμανικό νομικό τύπο σε ζητήματα τραπεζικού και, κυρίως, εργατικού δικαίου με έμφαση την ανάλυση της συμβατικής ελευθερίας στο εργατικό δίκαιο, τη διαμόρφωση εργασιακών σχέσεων και τη μελέτη σύγχρονων μορφών εργασίας (crowdworking/ teleworking). Έχει επιμεληθεί συλλογικά έργα: τις Τραπεζικές Συναλλαγές (2016), τον Εξωδικαστικό Μηχανισμό του Ν 4469/2017, τις Εργατικές Διαφορές Δικονομικά Ζητήματα (2019), τις Ευέλικτες Μορφές Εργασίας (2021) και έχει συγγράψει αυτοτελώς: την Εφαρμογή του Νόμου 2251/1994 στις σχέσεις εργασίας (2007), Μποϋκοτάζ Συνδικαλιστικών Οργανώσεων και Ενώσεων Καταναλωτών (2010), το Δικαίωμα της Προσωπικότητας του εργαζομένου (2018) και το Δίκαιο της Εκμεταλλεύσεως (2021). Διετέλεσε Γενικός Γραμματέας της ΕΔΕΚΑ  από το 2017 έως τον Ιούνιο 2023. Συμμετέχει σε επιστημονικές εκδηλώσεις στην Ελλάδα και στη Γερμανία.