Την Τρίτη 10 Μαΐου 2022, πραγματοποιήθηκε η ορκωμοσία του μέλους ΔΕΠ:

– Παντελής Στεργιάννης εκλογή στη βαθμίδα του Επίκουρου Καθηγητή σε νέα θέση στο Τμήμα Νοσηλευτικής

O Παντελής I. Στεργιάννης γεννήθηκε το 1982 και μεγάλωσε στο Μεσολόγγι. Είναι απόφοιτος του τμήματος Νοσηλευτικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και κάτοχος Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης με ειδικότητα Οργάνωση και Διοίκηση Υπηρεσιών Υγείας (Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών: Οργάνωση και Διοίκηση Υπηρεσιών Υγείας – Πληροφορική της Υγείας). Το 2012 αναγορεύθηκε Διδάκτωρ του τμήματος Νοσηλευτικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Εργάστηκε επί σειρά ετών στο Γενικό Ογκολογικό Νοσοκομείο Νέας Κηφισιάς «Οι Άγιοι Ανάργυροι» ως Νοσηλευτής ΠΕ στην Πανεπιστημιακή ΜΕΘ, ως Νοσηλευτής Διαλογής (Triage) στο ΤΕΠ και ως Υπεύθυνος Νοσηλευτικής Εκπαίδευσης. Στη συνέχεια ανέλαβε καθήκοντα Τομεάρχη Νοσηλευτικής Υπηρεσίας (Παθολογικός Τομέας) και διετέλεσε Μέλος του Επιστημονικού Συμβουλίου του Νοσοκομείου. Επί σειρά ετών συνεργάστηκε με το Τμήμα Νοσηλευτικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (κλινική άσκηση φοιτητών στο νοσοκομείο, διαλέξεις σε μαθήματα των μεταπτυχιακών προγραμμάτων του τμήματος). Έχει διατελέσει εργαστηριακός συνεργάτης του τμήματος Νοσηλευτικής του ΑΤΕΙ Αθηνών και παρουσιάζει διαλέξεις σε μεταπτυχιακά προγράμματα του τμήματος Νοσηλευτικής του ΑΤΕΙ Αθηνών σε συνεργασία με το τμήμα Ιατρικής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Επίσης, έχει διατελέσει Καθηγητής στο προπτυχιακό πρόγραμμα του τμήματος Νοσηλευτικής Μητροπολιτικού Κολλεγίου Αθηνών και Queen Margaret University of Edinburgh. Επί σειρά ετών διδάσκει ως Μέλος Συνεργαζόμενου Εκπαιδευτικού Προσωπικού (ΣΕΠ) στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο στο ΠΜΣ «Διοίκηση Μονάδων Υγείας». Τον Ιούνιο του 2021 εκλέχθηκε Επίκουρος Καθηγητής του τμήματος Νοσηλευτικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, με γνωστικό αντικείμενο «Χειρουργική Νοσηλευτική».  Το επιστημονικό του έργο περιλαμβάνει δημοσιεύσεις ανασκοπικών και πρωτότυπων ερευνητικών μελετών σε ελληνικά και διεθνή αναγνωρισμένα επιστημονικά περιοδικά.