Την Δευτέρα 24 Απριλίου 2023 πραγματοποιήθηκε η ορκωμοσία των μελών ΔΕΠ Γεώργιου Γιουσπάσογλου-Σταυρόπουλου και Ολυμπία Ταχοπούλου.

Γεώργιος Γιουσπάσογλου-Σταυρόπουλος, εξέλιξη σε Αναπληρωτή Καθηγητή στο Τμήμα Θεολογίας

Ο Γεώργιος Σταυρόπουλος-Γιουσπάσογλου γεννήθηκε στην Αθήνα το 1973. Έλαβε πτυχίο Θεολογίας, το 1996, από το Τμήμα Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ, και στη συνέχεια διδακτορικό δίπλωμα Θεολογίας από το ίδιο Τμήμα, το 2005. Ο τίτλος της διδακτορικής διατριβής του ήταν Νηπτική Ορολογία και Θεματική από τον Βίο του Μ. Αντωνίου μέχρι την Εξήγηση του Άσματος των Ασμάτων του Αγίου Γρηγορίου Νύσσης.  Ακολούθως, μετέβη στη Ρώμη χάριν σπουδών, όπου κατά τα ακαδημαϊκά έτη 2005-2006 και 2006-2007 παρακολούθησε στο Institutum Patristicum Augustinianum του Ποντιφικικού Πανεπιστημίου του Λατερανού (Pontificia Università Lateranense) μαθήματα διεθνούς φήμης πατρολόγων, όπως οι B. Studer, H. Drobner και M. Simonetti. Στο  Augustinianum παρακολούθησε, επίσης, τα υπερεντατικά μαθήματα λατινικής γλώσσας του έγκριτου λατινιστή και πατρολόγου M. Spinelli. Στο Τμήμα Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ εργάστηκε ως διδάσκων (Προεδρικό Διάταγμα 407) για τρία συναπτά έτη (2008-2011) στο πλαίσιο της διδασκαλίας του υποχρεωτικού μαθήματος «Πατρολογία Β’». Από τον Ιανουάριο του 2014 υπηρέτησε το Τμήμα Θεολογίας της Θεολογικής ως λέκτορας, και από τον Φεβρουάριο του 2017, ως διορισμένος επίκουρος καθηγητής, με γνωστικό αντικείμενο «Πατρολογία». Έχει μεταφράσει από τα λατινικά τον Ποιμαντικό Κανόνα (RegulaPastoralis) του Αγίου Γρηγορίου Διαλόγου. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα κινούνται κυρίως στο πεδίο της νηπτικής θεολογίας και της ανέλιξης της χριστολογικής διδασκαλία της αρχαίας λατινόφωνηςΈχει συγγράψει άρθρα αλλά και τρεις δημοσιευμένες μονογραφίες πατρολογικού ενδιαφέροντος, με τελευταία τη μελέτη χριστολογικού ενδιαφέροντος υπό τον τίτλο Από την Ιππώνα στον Βόσπορο. Η περί Χριστού διδασκαλία της αρχαίας λατινόφωνης Εκκλησίας από τον ιερό Αυγουστίνο μέχρι τον Πρόσπερο.

Ολυμπία Ταχοπούλου, νέος διορισμός ως Επίκουρη Καθηγήτρια στο Τμήμα Φιλολογίας

Η Ολυμπία Ταχοπούλου σπούδασε Νεοελληνική Φιλολογία στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στην Αγγλία (King’s College London) και στο Πανεπιστήμιο Κρήτης, όπου και ανακηρύχθηκε διδάκτωρ το 2005. Δίδαξε μαθήματα νεοελληνικής φιλολογίας και θεωρίας της λογοτεχνίας στο Πανεπιστήμιο Κρήτης, στο Τμήμα Βυζαντινών και Νεοελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Κύπρου, στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο και στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Υπήρξε υπότροφος ερευνήτρια του Ινστιτούτου Μεσογειακών Σπουδών του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας. Συμμετείχε σε ερευνητικά προγράμματα του Μουσείου Νίκου Καζαντζάκη και του Πανεπιστημίου Κρήτης.

Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα εστιάζονται σε θέματα πρόσληψης της αρχαιότητας στη νεωτερική και μετανεωτερική ποίηση, τη διακαλλιτεχνική προσέγγιση της λογοτεχνίας και της ζωγραφικής και την Πολιτισμική Κριτική. Έχει δημοσιεύσει τα βιβλία: Βιβλιογραφικός Οδηγός των ποιημάτων του Γιώργου Σεφέρη, Ινστιτούτο Μεσογειακών Σπουδών, Ρέθυμνο 2004 (συν-συγγραφή με τη Δώρα Μέντη), Μοντερνιστικός πρωτογονισμός. Εκδοχές υπερρεαλισμού στο έργο του Νίκου Εγγονόπουλου, εκδ. Νεφέλη, Αθήνα 2010 και Ουράνιος Γέλως. Ανατροπές του υψηλού στην πεζογραφία του Γ.Μ. Βιζυηνού, εκδ. Παρισιάνου, Αθήνα, 2019.