Την Παρασκευή 28 Απριλίου 2023 πραγματοποιήθηκε η ορκωμοσία των μελών ΔΕΠ Αθανάσιου Βέρδη και Γεωργίας Σωτηροπούλου.

Αθανάσιος Βέρδης, εξέλιξη σε Αναπλ. Καθηγητή στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

Γεωργία Σωτηροπούλου, νέος διορισμός σε Επ. Καθηγήτρια στο Τμήμα Φυσικής

Η Γεωργία Σωτηροπούλου γεννήθηκε στην Αθήνα. Ολοκλήρωσε προπτυχιακές σπουδές στη Φυσική στο Πανεπιστήμιο Αθηνών το 2009, μεταπτυχιακές σπουδές στη Μετεωρολογία και Περιβαλλοντική Επιστήμη στο ίδιο πανεπιστήμιο το 2012 και το διδακτορικές σπουδές στις Ατμοσφαιρικές Επιστήμες και Ωκεανογραφία στο Πανεπιστήμιο της Στοκχόλμης στο Σουηδία το 2016. Έκανε μεταδιδακτορική έρευνα στο Πολυτεχνειο της Λωζανης στην Ελβετία (2018-2019), στο Πανεπιστήμιο της Στοκχόλμης στη Σουηδία (2020-2021) και στο Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας στην Ελλάδα (2021-2023). Η έρευνά της επικεντρώνεται στις αλληλεπιδράσεις νεφών, αερολυμάτων και τύρβης στην ατμόσφαιρα χρησιμοποιώντας μετρήσεις πεδίου και ατμοσφαιρικά μοντέλα διαφόρων κλιμάκων. Έχει δημοσιεύσει 15 εργασίες σε διεθνή περιοδικά, 49 σε πρακτικά συνεδρίου και 1 κεφάλαιο βιβλίου. Το δημοσιευμένο έργο της έχει 340 παραπομπές με h-index 9. Έχει συμμετάσχει σε 6 έργα (σε 2 από αυτά ως επιστημονική υπεύθυνη). Συνεισφέρει ως κριτής σε 7 περιοδικά, είναι η πρόεδρος της συντινιστικής επιτροπής του διεθνούς προγράμματος QuIESCENT (QUantifying the arctic IndirectEffect: from Sources to Climate Effects of Natural and Transported aerosols) και μέλος της συντονιστικής επιτροπής του προγράμματος PACES (air Pollutants in the Arctic: Climate, Environment and Societies).. Είναι επίσης επιστημονική συνεργάτιδα στο Πολυτεχνειο της Λωζανης. Έχει λάβει υποτροφία από το Εθνικό Ιδρυμα Κρατικών Υποτροφιών κατά τη διάρκεια των προπτυχιακών της σπουδών και υποτροφία Marie-Curie από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.