Την Δευτέρα 3 Απριλίου 2023 πραγματοποιήθηκε η ορκωμοσία των μελών ΔΕΠ: Αθανάσιος Παπαϊωάννου, Αλέξανδρος Κοντογεωργακόπουλος, Μαριγώ Τσερώνη.

Αθανάσιος Παπαϊωάννου, νέος διορισμός σε Επ. Καθηγητή του Τμήματος Τεχνολογιών Ψηφιακή Βιομηχανίας

Ο Αθανάσιος Γ. Παπαϊωάννου διαθέτει Πτυχίο (1998) και Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης (2000) από το Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κρήτης, και Διδακτορικό Δίπλωμα (2007) στην Πληροφορική με «Άριστα» από το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Η διατριβή του ήταν στην περιοχή των οικονομικών δικτύων με τίτλο «Αρχιτεκτονικές Συλλογής Λογιστικών Δεδομένων και Μηχανισμοί Κινήτρων/ Χρέωσης σε Τηλεπικοινωνιακά Περιβάλλοντα». Από το 2016, είναι Κύριος Ερευνητής στο Εργαστήριο Υπηρεσιών, Τεχνολογίας και Οικονομικών (http://stecon.cs.aueb.gr) του Οικονομικού Πανεπιστήμιου Αθηνών (ΟΠΑ) και Διδάσκων (Π.Δ. 407/80) στο Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχαν. και Μηχαν. Υπολογιστών και σε άλλα τμήματα και Μεταπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Νωρίτερα, μεταξύ Οκτωβρίου 2013 έως Σεπτέμβριο 2015 ήταν Κύριος Ερευνητής στο Εργαστήριο Δικτύων και Επικοινωνιών του Ινστιτούτου Πληροφορικής και Τηλεματικής (ΙΠΤΗΛ) του Εθνικού Κέντρου Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης (ΕΚΕΤΑ). Από το 2008 έως το 2013, ήταν μεταδιδακτορικός ερευνητής στο Εργαστήριο Κατανεμημένων Πληροφοριακών Συστημάτων (LSIR) στο Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) της Ελβετίας. Διαθέτει περισσότερες από 80 δημοσιεύσεις με διαδικασία κρίσης (μεταξύ των οποίων 1 βιβλίο και 16 άρθρα σε περιοδικά) που έχουν τύχει αξιοσημείωτης αναγνώρισης από την επιστημονική κοινότητα με περισσότερες από 1950 ετεροαναφορές (σύμφωνα με το Google Scholar) . Τα κύρια επιστημονικά του ενδιαφέροντα περιλαμβάνουν τη βέλτιστη διαχείριση πόρων υπολογιστικών νεφών και δικτύων, το κατανεμημένο καθολικό, μηχανισμούς απόκρισης ζήτησης στο ευφυές ηλεκτρικό πλέγμα, μηχανισμούς κινήτρων σε τηλεπικοινωνιακά περιβάλλοντα, και ζητήματα εμπιστοσύνης και ιδιωτικότητας. Έχει συνεισφέρει ερευνητικά στις ανωτέρω ερευνητικές περιοχές σε πάνω από 22 ερευνητικά έργα Ευρωπαϊκής και εθνικής χρηματοδότησης.

Αλέξανδρος Κοντογεωργακόπουλος, νέος διορισμός σε Επ. Καθηγητή του Τμήματος Ψηφιακών Τεχνών και Κινηματογράφου

Ο Αλέξανδρος Κοντογεωργακόπουλος είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και Καλλιτέχνης, με υπερπεδιακή ερευνητική και δημιουργική δράση στη σύγκλιση της Τέχνης με την Επιστήμη και την Τεχνολογία. Από το 2009 έως το 2022, διετέλεσε ως Lecturer και Senior Lecturer σε Ηχητικές Τέχνες και Νέα Μέσα στη Σχολή Καλών Τεχνών και Σχεδιασμούση του Πανεπιστημίου Cardiff Metropolitan University της Ουαλίας, ενώ από το 2023 κατέχει τη θέση του Επίκουρου Καθηγητή με αντικείμενο «Ψηφιακές, Αλληλεπιδραστικές Τέχνες και Εικαστικές Εγκαταστάσεις» ,στο Τμήμα Ψηφιακών Τεχνών και Κινηματογράφου του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Το ερευνητικό του συμπεριλαμβάνει δημοσιεύσεις σε διεθνή συνεδρία και
επιστημονικά περιοδικά στον τομέα της μουσικής πληροφορικής και των ψηφιακών τεχνών. Tα καλλιτεχνικά του έργα σχετικά με μουσική, ηχητικές τέχνες, διαδραστικές τέχνες, ψηφιακή κατασκευή και πολυμέσα έχουν παρουσιαστεί σε διάφορες χώρες στην Ευρώπη και στην Αμερική. Είναι συνιδρυτής του oneContinuousLab, ενός καλλιτεχνικού-επιστημονικού στούντιο-εργαστηρίου (art-science studio-lab), το οποίο παράγει καλλιτεχνικό έργο και έρευνα που βασίζονται σε υπολογιστικά και φυσικά μέσα όπως ο ήχος, το φως, ο χώρος, η ύλη, το κείμενο και η κίνηση.

Μαριγώ Τσερώνη, νέος διορισμός σε Επ. Καθηγήτρια του Τμήματος Νοσηλευτικής