IMG 6313 Inline

Την Τρίτη 24 Ιανουαρίου 2023 πραγματοποιήθηκε η ορκωμοσία του μέλους ΔΕΠ:

– Γεώργιος Γεωργιάδης, εξέλιξη σε Καθηγητή πρώτης βαθμίδας στη Νομική Σχολή
[ggeorgiades@law.uoa.gr]

Γεννήθηκε στην Αθήνα το 1976 και αποφοίτησε από από το Λύκειο του Κολλεγίου Αθηνών το 1993. Φοίτησε στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών με υποτροφία επιδόσεως από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ) και ορκίστηκε πτυχιούχος της Νομικής ως αριστεύσας και πρωτεύσας φοιτητής το 1998.
Τον Σεπτέμβριο του ίδιου έτους ξεκίνησε μεταπτυχιακές σπουδές (LL.M.) στο Μόναχο της Γερμανίας στο Ludwig Maximilians-Universität, όπου εκπόνησε διπλωματική εργασία με θέμα «Die Höchstbetragsbürgschaft in der neueren Rechtsprechung» (στην ελληνική «Η εγγύηση μέχρι ορισμένου ποσού στη νεότερη νομολογία») υπό την επίβλεψη του καθηγητή Claus-Wilhelm Canaris.
Τον Ιούνιο 2000 έγινε δεκτός ως υποψήφιος διδάκτορας στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών για την εκπόνηση διδακτορικής διατριβής υπό την επίβλεψη των καθηγητών Μιχάλη Σταθόπουλου και Γεωργίου Καλλιμόπουλου με τίτλο «Η σύναψη συμβάσεως μέσω του Διαδικτύου». Η διατριβή βαθμολογήθηκε ομοφώνως από την επιτροπή με τον βαθμό «άριστα».
Καθ’ όλη τη διάρκεια των μεταπτυχιακών και διδακτορικών του σπουδών υπήρξε διαδοχικά υπότροφος του ΙΚΥ και του Κοινωφελούς Ιδρύματος «Αλέξανδρος Σ. Ωνάσης».
Τον Αύγουστο 2003, αναχώρησε για τη Βοστώνη των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής προκειμένου να παρακολουθήσει το πρόγραμμα Master of Laws (LL.M.) της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Χάρβαρντ (Harvard Law School). Στο πλαίσιο των σπουδών του εκπόνησε διπλωματική εργασία με θέμα «Punitive Damages in Europe and the USA: Doctrinal Differences and Practical Convergence» (στην ελληνική «Η κυρωτική αποζημίωση στην Ευρώπη και τις ΗΠΑ: Δογματικές διαφορές και πρακτική σύγκλιση»). Η εργασία αυτή βαθμολογήθηκε με τον βαθμό «άριστα» και δημοσιεύθηκε στο περιοδικό Revue Hellènique de Droit International του 2005. Υπήρξε μέλος της συντακτικής επιτροπής του διεθνούς νομικού περιοδικού «Information Technology Law Today» από το 2002 έως το 2010.
Για τις σπουδές του στο Πανεπιστήμιο του Χάρβαρντ χρηματοδοτήθηκε κατά ένα μεγάλο μέρος από το ίδιο το πανεπιστήμιο, το οποίο του απένειμε υποτροφία αλλά και χρηματικό έπαθλο («The Landon H. Gammon Fellowship»).
Τον Μάρτιο του 2008 εξελέγη σε θέση Λέκτορα με γνωστικό αντικείμενο το Αστικό Δίκαιο στο Τμήμα Νομικής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Τον Ιούλιο του 2013 εξελέγη σε θέση Επίκουρου Καθηγητή και τον Ιούλιο του 2018 σε θέση Αναπληρωτή Καθηγητή στην ίδια Σχολή.
Παράλληλα με την πανεπιστημιακή σταδιοδρομία ασκεί συμβουλευτική και δικαστηριακή δικηγορία. Είναι πατέρας τριών παιδιών.