IMG 8162

Την Τετάρτη 26 Ιουλίου 2023 πραγματοποιήθηκε η ορκωμοσία των μελών ΔΕΠ: Γιώργος Πολίτης, Νίκος Πινότσης.

– Γιώργος Πολίτης, εξέλιξη σε Καθηγητή στο Τμήμα Φιλοσοφίας
[gpolitis@philosophy.uoa.gr]

Ο Γεώργιος Ν. Πολίτης είναι Καθηγητής Κοινωνικής Φιλοσοφίας στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Το ερευνητικό του έργο περιλαμβάνει επτά μονογραφίες και περισσότερες από σαράντα δημοσιεύσεις άρθρων σε ελληνικά και διεθνή περιοδικά και συνέδρια. Παράλληλα, έχει δώσει δεκάδες διαλέξεις στο ευρύ κοινό, σε πολύ διαφορετικά περιβάλλοντα (σχολεία, χώρους πολιτισμού, πολιτικού προβληματισμού κ.ά.). Αρθρογραφεί στον έντυπο και ηλεκτρονικό Τύπο με άρθρα και επιφυλλίδες από το 1991.
Από το διορισμό του στη βαθμίδα του Λέκτορα το 2009 έχει διδάξει δεκαοκτώ διαφορετικά προπτυχιακά μαθήματα -αρχικά στο Τμήμα Φ.Π.Ψ. και ακολούθως στο Τμήμα Φιλοσοφίας. Το ίδιο διάστημα δίδαξε οκτώ διαφορετικά μαθήματα σε επτά διαφορετικά Μεταπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών.
Υπήρξε Πρόεδρος του Ερευνητικού Ινστιτούτου «Πρόοδος στην Πράξη» καθ’ όσον διάστημα αυτό τελούσε υπό την αιγίδα της Βουλής των Ελλήνων (2018-2019) και έχει διευθύνει επιστημονικές εταιρείες και εργαστήρια. Είναι Διευθυντής του Εργαστηρίου «Φιλοσοφία-Διακυβέρνηση-Οικονομία», www.ppelab.gr. To Eργαστήριο επιδιώκει τη μελέτη, τεκμηρίωση, ανάλυση και προώθηση προτάσεων δημόσιας πολιτικής.
Είναι Επιστημονικός Υπεύθυνος του ερευνητικού προγράμματος «Η Σοφία στο Σχολείο» για την εισαγωγή της φιλοσοφίας στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση. To πρόγραμμα εγκρίθηκε και χρηματοδοτήθηκε από το Ελληνικό Ίδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας στη θεματική ενότητα: 3η Δράση Επιστήμη και Κοινωνία | Κόμβοι Έρευνας Καινοτομίας και Διάχυσης |ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ “H Σοφία στο Σχολείο” 2021-2023. Κατά το σχολικό έτος 2022-2023 το πρόγραμμα εφαρμόσθηκε με επιτυχία σε δημόσια και ιδιωτικά δημοτικά σχολεία στην Αθήνα και την περιφέρεια.
Είναι Επιστημονικός Υπεύθυνος του «Παρατηρητηρίου Ιθαγένειας». Το «Παρατηρητήριο Ιθαγένειας» θεσπίστηκε τον Ιανουάριο του 2022 από τη Γενική Γραμματεία Ιθαγένειας του Υπουργείου Εσωτερικών και το Εργαστήριο Φιλοσοφία-Διακυβέρνηση-Οικονομία. Στόχος του είναι η δημιουργία προτύπων αποτύπωσης της αποτελεσματικότητας των δημόσιων πολιτικών, που αφορούν στην απόκτηση ιθαγένειας με σκοπό τη βελτιστοποίηση και δυναμική επικαιροποίηση τους. Μέχρι στιγμής έχουν εκδοθεί οι πρώτες σχετικές μελέτες. Η παρουσίαση των πορισμάτων του πρώτου έτους της έρευνας έγινε σε σειρά εκδηλώσεων τον Απρίλιο και Μάϊο του 2023.

– Νίκος Πινότσης, νέος διορισμός στη βαθμίδα του Αναπληρωτή Καθηγητή στο Τμήμα Χημείας

Ο Νικόλαος Πινότσης είναι απόφοιτος του Τμήματος Χημείας του ΕΚΠΑ (1995) με μεταπτυχιακό στην Αναλυτική Χημεία (1998). Στο ίδιο πανεπιστημιακό τμήμα εκπόνησε τη διδακτορική του έρευνα (1999-2003) με υποτροφία από το ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος (Εργαστήριο Ε. Μαυρίδου). Στη συνέχεια εργάστηκε ως μεταδιδακτορικός υπότροφος στο Ευρωπαϊκό Εργαστήριο Μοριακής Βιολογίας (EMBL) στο Αμβούργο, και στο Ινστιτούτο Έρευνας του καρκίνου (ICR) στο Λονδίνο. Το 2010 ανέλαβε ως επιστημονικός ερευνητής στο πανεπιστήμιο της Βιέννης και το 2013 συνέχισε το ερευνητικό του έργο στο Birkbeck College, University of London. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα επικεντρώνονται στη μελέτη διάφορων ασθενειών κυρίως μέσω δομικής βιολογίας, όπως η λειτουργία του καρδιακού και μυϊκού ιστού (δημοσιεύσεις στο Nature 2006 & 2023, Cell 2013, EMBO J. 2008, PNAS 2020), η αναπνευστική αλυσίδα στα μιτοχόνδρια (ηλεκτρονική μικροσκοπία σε μεμβρανικά υπερσύμπλοκα των μιτοχονδρίων, Nat Struct & Mol Biol 2019, PNAS 2020) και πιο πρόσφατα η αναστολή πρωτεϊνικής δράσης σε παθογόνους ιούς (HIV Nat. Microbiol 2022, SARS CoV-2 Int J Mol Sci. 2022, 2023).