Την Τρίτη 15 Ιουνίου 2022 πραγματοποιήθηκαν οι ορκωμοσίες των μελών ΔΕΠ:

-Περικλής Τόμος εξέλιξη σε Καθηγητή Πρώτης βαθμίδας στην Ιατρική Σχολή

Αποφοίτησε από την Ιατρική Σχολή του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, ειδικεύτηκε στην Χειρουργική Θώρακος και διετέλεσε από το 1997-2004 ειδικευμένος Χειρουργός Θώρακος ως επιμελητής  Β του κλάδου ΕΣΥ στο Νοσοκομείο «ΣΩΤΗΡΙΑ» επιτελώντας όλων των ειδών των επεμβάσεων θώρακος. Το 2004 κρίθηκε Λέκτορας στο Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών με γνωστικό αντικείμενο «Χειρουργική Θώρακος» και τοποθετήθηκε στην Β Προπαιδευτική Χειρουργική Κλινική του ΕΚΠΑ στο Λαϊκό Νοσοκομείο Αθηνών.Το 2009 κατόπιν κρίσεως εξελίχθηκε σε Επίκουρο Καθηγητή παραμένοντας στην ίδια Κλινική όπου υπηρέτησε μέχρι το 2014, με γνωστικό αντικείμενο «Χειρουργική Θώρακος».

Το Μάρτιο του 2014 αναγορεύτηκε σε Μόνιμο Επίκουρο Καθηγητή και τον Δεκέμβριο του ίδιου έτους ο Χειρουργικός Τομέας του ανέθεσε την Διεύθυνση της Πανεπιστημιακής Θωρακοχειρουργικής Κλινικής του Π.Γ.Ν. «Αττικόν». Από 22-12-2014 είναι Διευθυντής της Πανεπιστημιακής Θωρακοχειρουργικής  Κλινικής του ΕΚΠΑ στο «Αττικόν». Από το 2021 είναι επιστημονικός υπεύθυνος του Ευγενίδειου Θεραπευτηρίου «Η Αγία Τριάς»  καθώς και μέλος του διοικητικού συμβουλίου  του της κλινικής.Από το  2020 είναι μέλος του διοικητικού συμβουλίου της ελληνικής  εταιρείας και θώρακος και μεγάλων  αγγείων.

Οι κύριοι τομείς δραστηριοποίησής του είναι η χειρουργική των κακοηθειών και καλοηθειών του πνεύμονα, οι παθήσεις του υπεζωκότα, οι όγκοι του θωρακικού τοιχώματος, του οισοφάγου, του μεσοθωρακίου αλλά και οι δυσπλασίες του στέρνου (όπως το σκαφοειδές στέρνο), οι φλεγμονές του (όπως η οστεομυελίτιδα μετά από στερνοτομή). Επιτελεί Βιντεοθωρακοσκοπικές επεμβάσεις αλλά και Ιατρική Θωρακοσκόπιση με τοπική αναισθησία και με την χρήση ημιεύκαμπτου θωρακοσκοπίου. Επίσης αντιμετωπίζει χειρουργικά το «Σύνδρομο Θωρακικής Εξόδου, TOS».
Από 15/06/2022 κατόπιν κρίσεως εξελέγει  τακτικός καθηγητής του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

-Αναστάσιος Μπονάκης εξέλιξη σε Αναπληρωτή Καθηγητή στην Ιατρική Σχολή

-Αντωνία Τέρπου εκλογή στη βαθμίδα της Επίκουρης Καθηγήτριας σε νέα θέση στο Τμήμα Αγροτικής Ανάπτυξης Αγροδιατροφής και Δ.Φ.Π.
[aterpou@agro.uoa.gr]

Η Δρ. Τέρπου Αντωνία γεννήθηκε στην Πάτρα (1985) και είναι πτυχιούχος της Γεωπονικής σχολής κατεύθυνσης Τεχνολογίας Τροφίμων του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (2010). Έχει λάβει διακρατικό και διαπανεπιστημιακό μεταπτυχιακό με ειδίκευση  στη «Βιοτεχνολογία Τροφίμων» από το Τμήμα Χημείας του Πανεπιστημίου Πατρών, το Τμήμα Χημείας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και το Τμήμα Βιοϊατρικών επιστημών του Πανεπιστημίου του Ulster στο Ηνωμένο Βασίλειο (2012). Η διδακτορική της διατριβή διεξήχθη στο Τμήμα Χημείας του Πανεπιστημίου Πατρών με ειδίκευση στη Χημεία και Τεχνολογία Τροφίμων και τίτλο «Βιοδιεργασίες στην παραγωγή προβιοτικών γαλακτοκομικών προϊόντων με ακινητοποιημένα γαλακτικά βακτήρια σε πριβιοτικούς φορείς» (2017).

Οι ερευνητικές της δραστηριότητες επικεντρώνονται στην Χημεία των τροφίμων. Μεγάλο μέρος της έρευνας της εστιάζει στην παραγωγή τροφίμων που παράγονται με ζύμωση (γαλακτοκομικά προϊόντα, οίνος, προϊόντα αρτοποιίας, ζυμούμενοι χυμοί φρούτων) – βιομηχανικές βιοδιεργασίες, την παραγωγή νέων λειτουργικών τροφίμων, τη μελέτη του αρωματικού χαρακτήρα των τροφίμων, την αυθεντικότητα των τροφίμων, καθώς και την αξιοποίηση αγροτοβιομηχανικών απορριμμάτων και υποπροϊόντων για την παραγωγή νέων τροφίμων και προϊόντων προστιθέμενης αξίας.

Εν συντομία, το επιστημονικό-συγγραφικό της έργο στο πεδίο της Χημείας Τροφίμων περιλαμβάνει μεταξύ άλλων τη δημοσίευση 42 επιστημονικών άρθρων σε αναγνωρισμένα περιοδικά με κριτές, 6 κεφάλαια σε βιβλία διεθνούς κύρους, περισσότερες από 35 προφορικές και γραπτές ανακοινώσεις σε διεθνή συνέδρια εκ των οποίων 3 ως προσκεκλημένος ομιλητής και έχει λάβει 3 διακρίσεις-βραβεία κατά τη συμμετοχή της σε διεθνή συνέδρια. Κατά τη μεταδιδακτορική της έρευνα συμμετείχε σε ποικίλα εθνικά και ευρωπαϊκά ερευνητικά προγράμματα, είναι μέλος της συντακτικής ομάδας διεθνούς επιστημονικού περιοδικού και έχει συμμετάσχει στην αξιολόγηση χρηματοδοτούμενων ερευνητικών έργων στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

bonakis terpou