Την Τρίτη 2 Νοεμβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε η ορκωμοσία των μελών ΔΕΠ:

– Ιερώνυμος Ζωϊδάκης, εκλογή σε Επίκουρο Καθηγητή στο Τμήμα Βιολογίας

– Δημήτριος Παπαδόπουλος, εκλογή σε Επίκουρο Καθηγητή στην Ιατρική Σχολή
Ο Δημήτριος  Β. Παπαδόπουλος γεννήθηκε στην Έδεσσα του Ν. Πέλλας στις 06/11/1984. Το 2008 έλαβε το Πτυχίο Ιατρικής από την Ιατρική Σχολή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, ενώ το 2019 έλαβε τον τίτλο του Διδάκτορα της Ιατρικής Σχολής (PhD) του  Πανεπιστημίου Ιωαννίνων μετά την επιτυχή υποστήριξη της διδακτορικής διατριβής του με τίτλο «Αντιθρομβωτική αποτελεσματικότητα των από του στόματος αντιπηκτικών στην διατήρηση της βατότητας μικροαγγειακών αναστομώσεων  σε συνθλιβείσες αρτηρίες επίμυων» με βαθμό «Άριστα». Ολοκλήρωσε την ειδικότητα της Ορθοπαιδικής το 2017 στο Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο Ιωαννίνων όπου παρέμεινε έως το 2019, και έπειτα από επιτυχή ολοκλήρωση των εξετάσεων χορήγησης Ιατρικής Άδειας στις ΗΠΑ (United States Medical License – USMLE exams) μετέβη για 3 χρόνια στις ΗΠΑ για περαιτέρω εξειδίκευση. Από τον Αύγουστο του 2019  έως τον Ιούλιο 2020 εργάστηκε στο University of Pittsburgh Medical Center, Pennsylvania USA όπου ολοκλήρωσε την κλινική εξειδίκευση στην Χειρουργική του Ώμου και Αγκώνα (Shoulder and Elbow Clinical Fellowship), και το επόμενο έτος  (Αύγουστος 2020-Ιούλιος 2021) παρέμεινε στο University of Pittsburgh Medical Center όπου ολοκλήρωσε την κλινική εξειδίκευση στην Χειρουργική της Άκρας Χείρας (Ηand Clinical Fellowship). To επόμενο έτος της παραμονής του στις ΗΠΑ (Αύγουστος 2021- Ιούλιος 2022) έγινε δεκτός και ολοκλήρωσε το πρόγραμμα εξειδίκευσης στην Χειρουργική Σπονδυλικής Στήλης (Spine Clinical Fellowship) του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Geisinger Commonwealth School of Medicine, Pennsylvania, USA. To ερευνητικό του έργο κατά την παραμονή του στις ΗΠΑ ήταν εστιασμένο στο πεδίο της χειρουργικής του άνω άκρου και της σπονδυλικής στήλης, ενώ ήταν ενεργό μέλος του “Shoulder and Elbow Mechanical Research Lab” του University of Pittsburgh Medical Center με πληθώρα εργασιών σε διεθνή συνέδρια και δημοσιεύσεις σε διεθνή περιοδικά. Κατά την παραμονή του στις ΗΠΑ συμμετείχε σε διάφορες εκπαιδευτικές και ακαδημαϊκές  δραστηριότητες,  όπως σε  “Fellow debates” της Αμερικανικής Εταιρείας Χειρουργικής Χεριού ως κύριος ομιλητής,  αλλά και στα εκπαιδευτικά προγράμματα των φοιτητών Ιατρικής και ειδικευομένων Ορθοπαιδικής των κέντρων που εργαζόταν.

– Γεώργιος Πιτσινέλης, εκλογή σε Επίκουρο Καθηγητή στο Τμήμα Φιλολογίας
[gpitsin@phil.uoa.gr]

Γεννήθηκα στην Αθήνα. Είμαι πτυχιούχος του Τμήματος Φιλολογίας του ΕΚΠΑ, κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος στη Βυζαντινή Φιλολογία στο ίδιο Τμήμα και διδάκτορας Φιλοσοφίας στη Φιλοσοφική Σχολή του ΕΚΠΑ, με θέμα διατριβής Η Γραμματική του Νεοφύτου Καυσοκαλυβίτου, ήτοι η ερμηνεία του περί Συντάξεως βιβλίου της Γραμματικής του Θεοδώρου Γαζή από τον Νεόφυτο Καυσοκαλυβίτη. Υπήρξα υπότροφος του The Ryoichi Sasakawa Young Leaders Fellowship Fund (Sylff) Program, The Tokyo Foundation. Από το 2003 μέχρι το 2014 υπηρέτησα ως μέλος ΕΤΕΠ στον Τομέα Βυζαντινής Φιλολογίας και Λαογραφίας του Τμήματος Φιλολογίας του ΕΚΠΑ και από το 2014 μέχρι το 2022 ως μέλος ΕΔΙΠ στον ίδιο Τομέα, με γνωστικό αντικείμενο Βυζαντινή Φιλολογία. Το 2022 εκλέχτηκα Επίκουρος Καθηγητής στο Τμήμα Φιλολογίας του ΕΚΠΑ με γνωστικό αντικείμενο Βυζαντινή Φιλολογία. Τα ερευνητικά μου ενδιαφέρονται στρέφονται στις περιοχές: Βυζαντινοί και Μεταβυζαντινοί Φιλόλογοι: Γλώσσα, Γραμματικές, Συντακτικά, Εκπαίδευση, Βυζαντινή και Μεταβυζαντινή Εκκλησιαστική Γραμματεία, Βυζαντινή Ποίηση – Υμνογραφία, Αγιολογία και Παλαιογραφία. Έχω εκδώσει τα εξής βιβλία: 1. Η ερμηνεία του περί Συντάξεως βιβλίου της Γραμματικής του Θεοδώρου Γαζή από τον Νεόφυτο Καυσοκαλυβίτη. Συμβολή στην μελέτη των βυζαντινών και μεταβυζαντινών γραμματικών της αρχαίας ελληνικής γλώσσας, έκδ. Σύλλογος προς Διάδοσιν Ωφελίμων Βιβλίων, αρ. 158, Αθήνα 2021, σσ. 528. 2. Νέον Χιακόν Λειμωνάριον, έκδ. Ιερά Μονή Μυρσινιδίου Χίου, Αθήνα 2020, σσ. 512. 3. Μίνου Ζώτου Άπαντα. Ποιήματα, Αλληλογραφία, Εργοκριτική, Αθήνα 2016, σσ. 317. Επίσης έχω δημοσιεύσει διάφορα άρθρα σχετικά με τη βυζαντινή και μεταβυζαντινή φιλολογία, αλλά και με άλλα θέματα, και έχω συμμετάσχει ως εισηγητής σε ελληνικά και διεθνή συνέδρια. Συνεργάζομαι με διάφορες μητροπόλεις και μονές του Οικουμενικού Πατριαρχείου και της Εκκλησίας της Ελλάδας για επιστημονικά θέματα σχετικά με τη φιλολογία και τη θεολογία. Τέλος, σήμερα είμαι μέλος Διοικητικών Συμβουλίων 6 Επιστημονικών εταιρειών, ενδεικτικά αναφέροντας την Εταιρεία Βυζαντινών Σπουδών και τον Σύλλογο προς Διάδοσιν Ωφελίμων Βιβλίων, και μέλος της συντακτικής επιτροπής του περιοδικού Επετηρίς της Εταιρείας Βυζαντινών Σπουδών.