Ε.Κ.Π.Α. | Τμήμα Νοσηλευτικής: Εγκαίνια του νέου Εργαστηρίου Επαυξημένης Πραγματικότητας, Τεχνητής Νοημοσύνης και Ψηφιακής Ανατομίας «Asclepius» [13/03/2024]

Η τελευταία λέξη / εξέλιξης της επιστήμης και της τεχνολογίας, ήρθε στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και πιο συγκεκριμένα στο Τμήμα Νοσηλευτικής του Ε.Κ.Π.Α.

Το νέο Εργαστήριο Επαυξημένης Πραγματικότητας, Τεχνητής Νοημοσύνης και Ψηφιακής Ανατομίας «Asclepius» με Διευθυντή τον Καθηγητή κ. Θεόδωρο Μαριόλη-Σαψάκο, θα συμβάλει καθοριστικά στην εκπαίδευση των νοσηλευτών και των επιστημόνων υγείας στην ανατομία.

Το Εργαστήριο πραγματοποιείται με την αποκλειστική δωρεά του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος. Τα εγκαίνια θα τελεστούν από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητή κ. Γεράσιμο Σιάσο, την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2024 και ώρα 11.00 π.μ. στο Τμήμα Νοσηλευτικής του Ε.Κ.Π.Α., Παπαδιαμαντοπούλου 123 Γουδή.

Πρόγραμμα Εκδήλωσης

Καλωσόρισμα από τον Πρόεδρο του Τμήματος Νοσηλευτικής Ε.Κ.Π.Α. Καθηγητή κ. Παύλο Μυριανθέα
Αγιασμός Εργαστηρίου χοροστατούντος του Σεβασμιώτατου Μητροπολίτου Μάνης κ.κ. Χρυσοστόμου Γ΄
Αποκάλυψη Πινακίδας Νέου Εργαστηρίου από τον Πρύτανη Καθηγητή κ. Γεράσιμο Σιάσο

Χαιρετισμοί από:

• τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητή κ. Γεράσιμο Σιάσο
  • τον Διευθυντή Δωρεών του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος κ. Αλέξανδρο Καμπούρογλου
  • τον Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών Υγείας, Καθηγητή κ. Εμμανουήλ Πικουλή
  • τον Διευθυντή του Εργαστηρίου Ανατομίας – Ιστολογίας – Εμβρυολογίας, Καθηγητή κ. Θεόδωρο Μαριόλη – Σαψάκο
  • τον Θεοφιλέστατο Επίσκοπο Ρωγών κ. Φιλόθεο, Βοηθό Επίσκοπο Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών

Ομιλίες:

• Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου κ.κ. Ιερόθεος, «Επιστήμη και Ηθική»
  • Καθηγητής κ. Ευστάθιος Ευσταθόπουλος, Αντιπρύτανης Διοικητικών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας του Ε.Κ.Π.Α. «Τεχνητή Νοημοσύνη και εκπαίδευση»
  • κ. Θεόδωρος Πιπέρος, Χειρουργός Ογκολόγος, Επιστημονικός Συνεργάτης Εργαστηρίου «Ιστορική Αναδρομή του Εργαστηρίου»
  • Εκπρόσωπος φοιτητών / βοηθών εργαστηρίου «Το εργαστήριο μέσα από τη ματιά των φοιτητών»

Επίδοση τιμητικής πλακέτας:

• Επίτιμος Καθηγητής κ. Χρήστος Κίττας
  • Ομότιμος Καθηγητής κ. Παναγιώτης Σκανδαλάκης
  • Ομότιμος Καθηγητής κ. Αλέξανδρος Παράσχος
  • Ομότιμος Καθηγητής κ. Γεώργιος Τρουπής
  • Καθηγητής κ. Ευάγγελος Μανώλης
  • Καθηγητής κ. Ιωάννης Κακλαμάνος

Θα ακολουθήσει δεξίωση στο φουαγιέ του αμφιθεάτρου της Σχολής.