Αγαπητές και αγαπητοί Συνάδελφοι,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι εκδόθηκε η με αριθμ. 83/2023 απόφαση της Επιτροπής της παρ. 4 του άρθρου 28 του ν. 2190/1994 του Συμβουλίου της Επικρατείας με την οποία κρίθηκε ότι λόγω του αυτοδιοίκητου χαρακτήρα των Πανεπιστημίων, που κατοχυρώνεται ευθέως από το Σύνταγμα, εξαιρούνται από την υποχρεωτική αναστολή προσλήψεων που επέρχεται λόγω της προκήρυξης των βουλευτικών εκλογών, οι κάτωθι διαδικασίες:

• εκλογής, εξέλιξης και διορισμού των μελών Δ.Ε.Π., Ε.Ε.Π., Ε.ΔΙ.Π. και Ε.Τ.Ε.Π.,
• πρόληψης εντεταλμένων διδασκόντων,
• πρόσληψης ερευνητικού, επιστημονικού, διδακτικού, διοικητικού και λοιπού προσωπικού σε έργα/προγράμματα του Ειδικού Λογαριασμού Κονδυλίων Έρευνα των Α.Ε.Ι. με οποιαδήποτε σχέση απασχόλησης (εργασίας ή έργου).

Κατόπιν των ανωτέρω, το Πανεπιστήμιο μας δύναται να συνεχίσει να διεξάγει απρόσκοπτα όλες τις ως άνω διαδικασίες για την πρόσληψη των ως άνω κατηγοριών προσωπικού. Υπενθυμίζεται ότι η ως άνω άποψη περί μη υπαγωγής στην υποχρεωτική αναστολή προσλήψεων είχε υποστηριχθεί και με την από 29.3.2023 επιστολή μας προς την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Θάνος Δημόπουλος

Πρύτανης ΕΚΠΑ