Συμμετοχή του Κέντρου Αρχιμήδης στη διημερίδα «Η Καινοτομία στη Δυτική Ελλάδα και οι Φορείς που τη στηρίζουν 3.0» στο πλαίσιο της 11ης Διεθνούς Έκθεσης Regional Growth Conference 2023

Το Κέντρο Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας «Αρχιμήδης» του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών δήλωσε δυναμικό παρόν στην 11η Διεθνή Έκθεση Regional Growth Conference 2023, και συγκεκριμένα στη διημερίδα «Η Καινοτομία στη Δυτική Ελλάδα και οι Φορείς που τη στηρίζουν 3.0», που πραγματοποιήθηκε Πέμπτη 16 και Παρασκευή 17 Μαρτίου στο Συνεδριακό και Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών, και συνδιοργανώθηκε από το Πρόγραμμα Business Seeds της Εθνικής Τράπεζας και το Πανεπιστήμιο Πατρών με την υποστήριξη σημαντικών φορέων του Ελληνικού οικοσυστήματος Καινοτομίας, μεταξύ αυτών και του Κέντρου Αρχιμήδης του ΕΚΠΑ.

Ο Δρ. Γιάννης Δημητρακόπουλος, εκπροσωπώντας το ΕΚΠΑ και το δίκτυο Μεταφοράς Τεχνολογίας του Κέντρου Αρχιμήδης, συμμετείχε σε δύο πάνελ με αντικείμενο τη Μεταφορά Τεχνολογίας που πραγματοποιείται τόσο στο ΕΚΠΑ όσο και στους συνεργαζόμενους φορείς ΙΙΒΕΑΑ, Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο και Πανεπιστήμιο Πειραιώς του Δικτύου Αρχιμήδης, που υποστηρίζονται μέσω του προγράμματος χρηματοδότησης «Χρηματοδότηση Λειτουργίας Δομών και Δράσεων Μεταφοράς Τεχνολογίας του ΕΚΠΑ» της ΕΥΔ ΕΠΑνΕΚ. Ο Δρ. Γιάννης Δημητρακόπουλος σύστησε στους παρευρισκόμενους το Κέντρο Αρχιμήδης και παρουσίασε τη μέχρι σήμερα δραστηριότητά του, αναφέρθηκε στις υπηρεσίες που προσφέρονται στα μέλη της πανεπιστημιακής και ερευνητικής κοινότητας του ΕΚΠΑ και των τριών συνεργαζόμενων ιδρυμάτων και στις δράσεις που πρόκειται να υλοποιηθούν το 2023. Τέλος, αναφέρθηκε σε τρεις παράγοντες που θα επιτάχυναν τη διαδικασία της μεταφοράς τεχνολογίας, όπως τη διαρκή ενημέρωση και εκπαίδευση των ερευνητών, τη στελέχωση των Γραφείων Μεταφοράς Τεχνολογίας με εξειδικευμένα στελέχη, και τη χρηματοοικονομική υποστήριξη των δομών μεταφοράς τεχνολογίας για την περαιτέρω ανάπτυξή τους.

Εικόνα3 4

Η δράση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του έργου «Χρηματοδότηση Λειτουργίας Δομών και Δράσεων Μεταφοράς Τεχνολογίας του ΕΚΠΑ» που υλοποιείται στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Επιχειρηματικότητα, Ανταγωνιστικότητα και Καινοτομία 2014-2020» με συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και του Ευρωπαϊκού Ταμείου Περιφερειακής Ανάπτυξης (ΕΤΠΑ) της Ευρωπαϊκής Ένωσης.