Εργαστήριο «Προστασία και διαδικασίες κατοχύρωσης της διανοητικής ιδιοκτησίας στις ψηφιακές τεχνολογίες» από το Κέντρο Αρχιμήδης [18/10/21, 1 μ.μ.]

Το Κέντρο Έρευνας, Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας «Αρχιμήδης» σας προσκαλεί τη Δευτέρα 18 Οκτωβρίου 2021 και ώρα 13:00 – 15:00 στο εκπαιδευτικό-ενημερωτικό εργαστήριο «Προστασία και διαδικασίες κατοχύρωσης της διανοητικής ιδιοκτησίας στις ψηφιακές τεχνολογίες», που διοργανώνεται στο πλαίσιο του 4ου Κύκλου Εργαστηρίων Αξιοποίησης Εφαρμοσμένης Έρευνας. Το εργαστήριο διοργανώνεται με την υποστήριξη του Ερευνητικού Κέντρου «Αθηνά».

Στο συγκεκριμένο εργαστήριο, μεταξύ άλλων, θα αναφερθούν τα παρακάτω θέματα:
• Στρατηγικές Διαχείρισης και Προστασίας Διανοητικής Ιδιοκτησίας για ψηφιακές λύσεις.
• Βέλτιστες Πρακτικές για Ακαδημαϊκά Ιδρύματα στον τομέα της προστασίας της ΔΙ και της εμπορικής αξιοποίησης ερευνητικών αποτελεσμάτων στον ψηφιακό χώρο.
• Ο δρόμος για την αξιοποίηση ψηφιακών προϊόντων και υπηρεσιών από το Εργαστήριο στην Αγορά.
• Ανάπτυξη Τεχνοβλαστών και Startups από ερευνητές μέλη των Ακαδημαϊκών Ιδρυμάτων.

Συμμετέχουν, παρουσιάζουν και σχολιάζουν οι: Δρ. Νίκος Μηνάς, European Patent Attorney, Δρ. Χρήστος Βαΐτσης, Υπεύθυνος Γραφείου Μεταφοράς Τεχνολογίας του ΕΚ «Αθηνά», και ο Δρ. Γιάννης Δημητρακόπουλος, Υπεύθυνος Γραφείου Μεταφοράς Τεχνολογίας του Κέντρου «Αρχιμήδης» του ΕΚΠΑ.

Το Εργαστήριο θα πραγματοποιηθεί δια ζώσης στο Αμφιθέατρο Καραθεοδωρή του Tμήματος Μαθηματικών του ΕΚΠΑ στην Πανεπιστημιούπολη, Ζωγράφου. Λόγω των μέτρων έναντι του COVID-19 ο αριθμός των συμμετεχόντων θα είναι περιορισμένος, απευθύνεται αποκλειστικά σε μέλη του ΕΚΠΑ και του ΕΚ «Αθηνά», και θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας. Παράλληλα, η εκδήλωση θα είναι ανοιχτή και προς άλλους ενδιαφερόμενους, καθώς θα μεταδοθεί και διαδικτυακά με live streaming.
Απαιτείται δήλωση συμμετοχής στην εκδήλωση και επιλογή προτίμησης για τον τρόπο παρακολούθησής της.
Για δια ζώσης παρακολούθηση, οι συμμετέχοντες θα πρέπει να έχουν μαζί τους ένα από τα εξής: πιστοποιητικό εμβολιασμού, πιστοποιητικό νόσησης κατά το τελευταίο εξάμηνο ή αρνητικό rapid-test των τελευταίων 48 ωρών πριν την εκδήλωση. Θα τηρηθούν όλα τα απαιτούμενα μέτρα προστασίας (μάσκες, αποστάσεις, κ.λπ.) κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης.
Για διαδικτυακή παρακολούθηση, θα σταλεί σύνδεσμος (link) στους συμμετέχοντες για τη σύνδεσή τους στο κανάλι μετάδοσης, μία ημέρα πριν την εκδήλωση.

Για δήλωση συμμετοχής, παρακαλούμε πατήστε εδώ.
Ώρα Προσέλευσης: 12:30
Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να επικοινωνείτε με τα στελέχη του Κέντρου Αρχιμήδης στο tto.archimedes@uoa.gr.

Αφίσα 18 10 21 1
Αφίσα Εργαστηρίου