Διεπιστημονικό συνέδριο για την κλιματική αλλαγή “Envisioning the Greek Landscape: From Thera to Climate Change” [19-21/10/2023]

Το διεπιστημονικό συνέδριο για την κλιματική αλλαγή Envisioning the Greek Landscape: From Thera to Climate Change θα πραγματοποιηθεί στο κτήριο «Κωστής Παλαμάς» του ΕΚΠΑ στις 19 και 20 Οκτωβρίου και στην Αμερικανική Σχολή Κλασικών Σπουδών στην Αθήνα (American School of Classical Studies at Athens) στις 21 Οκτωβρίου.

Η διοργάνωση του συνεδρίου  είναι των Κέντρων Ελληνικών Σπουδών των πανεπιστημίων: (1) California State University, Sacramento, (2) UCLA- University of California, Los Angeles, (3Simon Fraser University, Καναδά, με τη στήριξη (4) του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ).

Την έναρξη του συνεδρίου θα κηρύξει η Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών και Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας του ΕΚΠΑ, η Καθηγήτρια Σοφία Παπαϊωάννου.

ENVISIONING THE GREEK LANDSCAPE
Αφίσα Συνεδρίου

Καθώς η κλιματική αλλαγή και οι περιβαλλοντικές προκλήσεις κυριαρχούν στα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων παγκοσμίως, το διεθνές συνέδριο για την κλιματική αλλαγή επιδιώκει να διερευνήσει πώς οι διάφοροι λαοί και φορείς που έχουν επιβλέψει το ελληνικό τοπίο έχουν κατανοήσει τον φυσικό του πλούτο και πώς έχουν ξεπεράσει τις φυσικές κλιματικές προκλήσεις. Στην Ευρώπη, η χώρα μας βρίσκεται στο προσκήνιο, στην πρώτη γραμμή όσον αφορά στις πρωτοβουλίες και δράσεις για την κλιματική αλλαγή και το περιβάλλον. Η Ελλάδα είναι η πρώτη ευρωπαϊκή χώρα που υιοθέτησε—στη νομοθεσία και την πολιτική της— τις βασικές περιοχές προστασίας της βιοποικιλότητας (KBAs), που διαδραματίζουν κρίσιμο ρόλο στη γενική υγεία του πλανήτη.

Το συνέδριο αυτό θα συμπληρώσει αυτές τις πρωτοβουλίες παρέχοντας μια νέα προσέγγιση στη διερεύνηση του περιβάλλοντος και της κλιματικής αλλαγής. Εξετάζοντας το παρελθόν, όσον αφορά στις κλιματικές προκλήσεις και πως ανταποκρίθηκαν οι  κοινωνίας σε αυτές, δίνετε η δυνατότητα  να αναπτυχθούν νέες προοπτικές, προτάσεις και πιθανές λύσεις.

Πολύ συχνά, οι ακαδημαϊκοί και οι πολιτικοί συζητούν το θέμα μεμονωμένα, πράγμα που σημαίνει ότι η πολιτική καθορίζεται χωρίς τα τεκμηριωμένα στοιχεία και τις επιστημονικές γνώσεις της ακαδημαϊκής κοινότητας. Αυτό το διεπιστημονικό συνέδριο θα ξεπεράσει αυτό το χάσμα, φέρνοντας σε επαφή όλους τους φορείς προκειμένου να συζητήσουν για την κλιματική αλλαγή και τις επιπτώσεις της στην κοινωνία.

Ακολουθεί το αναλυτικό πρόγραμμα:

Επίσης, βλ. σύντομο conference spot-video:

Υπεύθυνη διοργάνωσης συνεδρίου:

Katerina Lagos, Professor of History

President of the Modern Greek Studies Association

Director of the Angelo K. Tsakopoulos Hellenic Studies Program
California State University, Sacramento
Department of History, Tahoe 3089
Sacamento, CA 95819

Υπεύθυνη ελληνικής οργανωτικής επιτροπής:

Ειρήνη Καμπερίδου, Καθηγήτρια Κοινωνιολογίας

Τμήμα Κοινωνιολογίας, Σχολή Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών