Με επιτυχία διεξήχθη το Διεθνές Συνέδριο “Με την πένα των άλλων: Όψεις της επαναστατημένης Ελλάδας κατά τον 19ο αιώνα” της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ

Με επιτυχία διεξήχθη το διεθνές συνέδριο ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΝΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ: ΟΨΕΙΣ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΜΕΝΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΤΑ ΤΟΝ 19ο ΑΙΩΝΑ που διοργάνωσε η Φιλοσοφική Σχολή του ΕΚΠΑ υπό την Κοσμητεία του κ. Χαλδαιάκη από τις 8 έως 11 Δεκεμβρίου 2021 στο κεντρικό κτήριο του ΕΚΠΑ.

Εντυπωσιακή υπήρξε η συμμετοχή 118 συνέδρων, από πολλές χώρες της Αμερικής και της Ευρώπης, που με τις επιστημονικές ανακοινώσεις τους διεύρυναν τη γνώση που έχουμε για τις ποικίλες αναπαραστάσεις και θεωρήσεις της επαναστατημένης Ελλάδας τον 19ο αιώνα και τον βαθμό που αυτές συνέβαλαν στη διαμόρφωση του εθνικού χαρακτήρα ή τη δημιουργία εθνικών στερεοτύπων.

Η Βουλή των Ελλήνων έθεσε υπό την αιγίδα της το διεθνές συνέδριο, λόγω της σπουδαιότητάς του, ενώ ο Πρόεδρος της Βουλής των Ελλήνων κ. Τασούλας με τον Πασχάλη Κιτρομηλίδη εκφώνησαν τους εναρκτήριους λόγους στην Αίθουσα της Παλαιάς Βουλής, όπου πραγματοποιήθηκε και η επίσημη τελετή έναρξης.

Γεγονός που περιποιεί ιδιαίτερη τιμή και κατέδειξε την εμβληματική σημασία της επαναστατημένης Ελλάδας κατά τον 19ο αιώνα ήταν η υποστήριξη του συνεδρίου από τις Πρεσβείες Αυστρίας, Γαλλίας, Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας, Ελβετίας, Ισπανίας, Ιταλίας καθώς και από τα μορφωτικά ιδρύματα Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδας, Ινστιτούτο Θερβάντες και Ιταλικό Μορφωτικό Ινστιτούτο.

Στο πλαίσιο του συνεδρίου εξελίχθηκαν σημαντικές μουσικές εκδηλώσεις (Εθνική και Φιλελληνική Μούσα για το 1821, «Φάγαμεν ψωμί, τραγουδήσαμεν κ’ εγλεντήσαμεν» – Τα τραγούδια του 1821) καθώς και ξενάγηση στην έκθεση «Αντικρίζοντας την Ελευθερία!» στην Αίθουσα Ελευθερίου Βενιζέλου, στο κτήριο της Βουλής των Ελλήνων.