Διεθνής διάκριση για το Εργαστήριο της Θεραπευτικής Κλινικής της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

Η Δρ. Τίνα Μπαγκρατούνι και ο καθηγητής Μελέτιος Α. Δημόπουλος, επιλέχθηκαν για χρηματοδότηση από το πολύ ανταγωνιστικό πρόγραμμα του International Waldenstrom’s Macroglobulinemia Foundation (IWMF), το IWMF-LLS Strategic Research Roadmap Initiative. Ο τίτλος της χρηματοδοτούμενης μελέτης είναι ο «Γενωμικός χαρακτηρισμός ασθενών με μακροσφαιριναιμία Waldenström ανθεκτικών στην θεραπεία με ιβρουτινίμπη» και το ποσό της επιχορήγησης τα 400.000 δολάρια Αμερικής.

Σκοπός του ερευνητικού έργου είναι να διερευνηθεί η σύνθετη γονιδιωματική αρχιτεκτονική της μακροσφαιριναιμίας Waldenström ώστε να βελτιωθούν οι τρέχουσες λήψης κλινικών αποφάσεων αναφορικά με την θεραπεία των ασθενών.