Πρόεδρος της International School Psychology Association η Καθηγήτρια του Τμήματος Ψυχολογίας του ΕΚΠΑ κ. Χρυσή Χατζηχρήστου

Η κ. Χρυσή (Σίσσυ) Χατζηχρήστου, Καθηγήτρια Σχολικής Ψυχολογίας του Τμήματος Ψυχολογίας, ΕΚΠΑ  έχει αρχίσει τη θητεία της ως Πρόεδρος της International School Psychology Association μετά την εκλογή της από μέλη της Εταιρείας διεθνώς. Η κ. Χατζηχρήστου στο πλαίσιο των καθηκόντων της έχει αρχίσει την ανάπτυξη διεθνούς πρωτοβουλίας κατά τη διάρκεια της πανδημίας COVID-19 με τίτλο International Synergy and Dialogos που περιλαμβάνει webinars επιμόρφωσης, δράσεις διασύνδεσης και εκπαίδευσης με τη συμμετοχή μεταπτυχιακών φοιτητών και φοιτητριών διαφόρων χωρών και project για την ενίσχυση των σχολικών κοινοτήτων διεθνώς. Η κ.Χατζηχρήστου έχει εκλεγεί επίσης Executive Board Member, Trainers of School Psychologists, USA με τριετή θητεία. Συμμετέχει επίσης ως μέλος  του Futures Steering Committee για τη διοργάνωση του  Futures Conference in School Psychology, USA (το Συνέδριο αυτό διοργανώνεται κάθε 10 χρόνια και καθορίζει τις μελλοντικές κατευθύνσεις της Σχολικής Ψυχολογίας ως επιστήμης και επαγγέλματος στις ΗΠΑ και διεθνώς).