Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας, της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, οργάνωσε πρόσφατα διεθνές Σεμινάριο στην έδρα του (Συγκρότημα Ευρίπου), με θέμα: «Υπηρεσίες Κρουαζιέρας και Τουριστικοί Λιμένες».

Προσκεκλημένος ομιλητής ήταν ο κ. Σταύρος Καλόγνωμος, στέλεχος της Διάσκεψης Παράκτιων Περιφερειών (Conference of Peripheral Maritime Regions, CPMR), με πολυετή εμπειρία σε θέματα κοινωνικής, οικονομικής και εδαφικής συνοχής, τις θαλάσσιες πολιτικές, την γαλάζια ανάπτυξη και την προσβασιμότητα.

IMG 5022

Στο Σεμινάριο αναπτύχθηκαν σύγχρονες προσεγγίσεις ως προς την εξέλιξη και προσαρμογή αντίστοιχων πολιτικών στις μεταβαλλόμενες συνθήκες, καθώς και πιθανές ευκαιρίες μελλοντικής συνεργασίας μεταξύ Πανεπιστημιακών Ιδρυμάτων και άλλων ενδιαφερόμενων φορέων στις περιοχές Αδριατικής, Ιονίου, Βαλκανίων και Μαύρης Θάλασσας. Η ευρωπαϊκή διακυβέρνηση, η ενέργεια και η κλιματική αλλαγή, η γειτονία και η οικονομική ανάπτυξη αποτέλεσαν επίσης κεντρικά πεδία συζήτησης με τους/ις  φοιτητές/ριες του Τμήματος.

Η Διάσκεψη Παράκτιων Περιφερειών (CPMR) συγκεντρώνει περισσότερες από 150 περιφέρειες από 24 κράτη της ΕΕ και όχι μόνο. Εκπροσωπώντας περίπου 200 εκατομμύρια ανθρώπους, η CPRM διεξάγει εκστρατείες υπέρ μίας πιο ισορροπημένης ανάπτυξης της ευρωπαϊκής επικράτειας. Λειτουργεί τόσο ως δεξαμενή σκέψης όσο και ως λόμπι για τις Περιφέρειες της Ευρώπης.

Μέσω του εκτεταμένου δικτύου επαφών της στα θεσμικά όργανα της Ε.Ε. και τις εθνικές κυβερνήσεις, από την ίδρυσή της το 1973, η CPRM στοχεύει με τις δράσεις της στο να διασφαλίσει ότι οι ανάγκες και τα συμφέροντα των Περιφερειών-Μελών της λαμβάνονται υπόψη στις πολιτικές με υψηλό εδαφικό αντίκτυπο.

Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας του Ε.Κ.Π.Α. παρέχει προπτυχιακά, μεταπτυχιακά, διδακτορικά και μεταδιδακτορικά προγράμματα σπουδών, με ευρεία διεπιστημονικότητα των γνωστικών αντικειμένων, όπως, μεταξύ άλλων, οργάνωση και διοίκηση ναυτιλιακών, λιμενικών και εφοδιαστικών επιχειρήσεων, χρηματοοικονομική διοίκηση, λογιστική και επιχειρηματικότητα, γαλάζια οικονομία, πράσινο περιβάλλον, κλιματική αλλαγή και βιωσιμότητα, ποσοτικές μεθόδους, τεχνολογικές καινοτομίες και πληροφορικές εφαρμογές, αρχές δικαίου, ιστορία διεθνών σχέσεων και γεωπολιτική, με εστίαση στη ναυτιλία, τους λιμένες, την εφοδιαστική αλυσίδα και την ενέργεια, κεντρικοί πυλώνες των συστημάτων θαλασσίων μεταφορών. Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας, σε συνεργασία με το Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών, του Ε.Κ.Π.Α. οργανώνει το Εντατικό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα «Διοίκηση σε Ναυτιλία και Λιμένες». Το Πρόγραμμα Σπουδών παρέχει σύγχρονες, διεπιστημονικές και στοχευμένες ακαδημαϊκές γνώσεις, με επιστημονική εξειδίκευση, υψηλή κατάρτιση και σύνθετες επαγγελματικές δεξιότητες, για δυναμική ανέλιξη των αποφοίτων στην αγορά εργασίας του ευρύτερου διεθνούς ναυτιλιακού ‘cluster’.