Διεθνές Συμπόσιο Αθλητικού Δικαίου: «Ο αθλητισμός στον κόσμο σήμερα και το αθλητικό δίκαιο» [05/07/2024]

Διεθνές Συμπόσιο Αθλητικού Δικαίου θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα, 5 Ιουλίου 2024, στο Μουσείο Ιστορίας του Πανεπιστημίου (Θόλου 5 Πλάκα) με θέμα: «Ο αθλητισμός στον σημερινό κόσμο και το αθλητικό δίκαιο». Η έναρξη του Συμποσίου θα πραγματοποιηθεί στις 10:00 π.μ., ημέρα Παρασκευή 5 Ιουλίου 2024, Αθήνα Θόλου 5 Πλάκα.

plaka acropolis

Το Επιστημονικό Συμπόσιο της Διεθνούς Ένωσης Αθλητικού Δικαίου (IASL), διοργανώνεται από το Ελληνικό Κέντρο Ερευνών Αθλητικού Δικαίου (ΕΚΕΑΔ), σε Συνεργασία με την Ακαδημία Αθλητικού Δικαίου, το περιοδικό International Sports Law Review Pandektis, e-Les Sportiva Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Marketing Αθλητισμό Πολιτισμός Πολιτική του Ε.Κ.Π.Α. ως προετοιμασία του 26ου συνεδρίου IASL στην Αθήνα στις 13/14 Δεκεμβρίου 2024. Το Συμπόσιο έχει τεθεί υπό την αιγίδα του Δικηγορικού Συλλόγου και τυγχάνει της υποστήριξης της Δικηγορικής Εταιρείας Δ. Π. Παναγιωτόπουλος και Συνεργάτες.

Στο Συμπόσιο συμμετέχουν ως Κύριοι Ομιλητές οι:

Anna di Giandomenico
Assoc. Professor, University of Teramo, Italy

James A. R. Nafziger,
Professor, Willamette University,   Oregon-USA

Huiying XIANG
Professor, Vice-Director& Secretary-General of Sports Law Centre,
Shanghai University of Political Science and Law, Shanghai, China

András Nemes Ph.D
Professor,(retr.)  University of Physical Education and Sports Sciences,
Attorney at law of the Dr. Nemes András Law firm, Hungary

Majed M. Garoub
Lawyer , Chairman of the Law Firm of   Garoub & Associates Attorneys & Legal Consultants (LFMG) Garoub, Jeddah – Riyadh,  Kingdom of Saudi Arabia,

Dimitrios P. Panagiotopoulos
Professor, University of Athens, Vice-Rector (f), University of Central Greece, Honorary Prof., Science and Technology of Nanjing   University, China. Attorney-at-Law, Greece.

Στο πλαίσιο των παρουσιάσεων θα γίνουν και επιστημονικές Ανακοινώσεις από ειδικούς Επιστήμονες.

plaka museum

Στόχος  του Συμποσίου είναι να εμβαθύνει στις επιπτώσεις των διεθνών σχέσεων στο καθεστώς της αυτονομίας του Αθλητισμού. Εξακολουθεί να ισχύει αυτή η έννοια ή τα διεθνή γεγονότα επηρεάζουν σε μεγάλο βαθμό τον αθλητισμό (και τους αθλητικούς αγώνες);

Εάν θεωρούμε ότι ο αθλητισμός μπορεί να είναι ένα αποτελεσματικό εργαλείο για την προώθηση της ειρήνης και της δημοκρατικής συνύπαρξης (Λευκή Βίβλος της ΕΕ για τον αθλητισμό), λαμβάνοντας υπόψη, τις ισχυρές προϋποθέσεις της Lex Sportiva στις οποίες υπόκειται, ποιους χώρους θεσμικά πραγματικής αυτονομίας διαθέτει για να επιτελέσει αυτή τη σημαντική λειτουργία και ποιο είναι το διεθνές νομοθετικό  πλαίσιο προς την κατεύθυνση αυτή;

Αυτά αποτελούν μεγάλα ερωτήματα για συζήτηση σήμερα, όπως ερώτημα αποτελεί και ο Διεθνής καταστατικός Χάρτης του Αθλητισμού ως βάση Διεθνούς Αθλητικού Δικαίου.

Scheduled ical Google outlook Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις