Διαδικτυακή Ενημερωτική Εκδήλωση για το πρόγραμμα υποψηφίων Διδακτόρων και Μεταδιδακτόρων DynamInt από το Γερμανικό Ίδρυμα Ερευνών [23/5/22, 16:00]

Το DynamInt (Η Δυναμική της Ευρωπαϊκής Ολοκλήρωσης: Ο Νόμος μεταξύ Εναρμόνισης και Πλουραλισμού στην Ευρώπη) είναι ένα πρόγραμμα υποψήφιων διδακτόρων που ιδρύθηκε το 2019 και χρηματοδοτείται από το Γερμανικό Ίδρυμα Ερευνών (DFG).

Το πεδίο μελέτης του είναι η ισορροπία μεταξύ εναρμόνισης και πλουραλισμού στο ευρωπαϊκό δίκαιο. Η μεθοδολογική προσέγγιση του DynamInt είναι τόσο διεθνής όσο και διεπιστημονική. Επιπλέον, το DynamInt ανήκει στο εξαιρετικό δίκτυο κορυφαίων Πανεπιστημίων στην Ευρώπη, το Δίκτυο Ευρωπαϊκών Νομικών Σχολών.

Το DynamInt θα υποδεχτεί τη δεύτερη ομάδα 10 διδακτορικών φοιτητών αυτό το φθινόπωρο, οι οποίοι θα συντάξουν τη διδακτορική τους διατριβή σε ένα θέμα που σχετίζεται με το ερευνητικό πλαίσιο του DynamInt. Οι διδακτορικοί φοιτητές που θα γίνουν δεκτοί θα λαμβάνουν αμοιβή και θα ενταχθούν σε ένα δομημένο πρόγραμμα που περιλαμβάνει εβδομαδιαία σεμινάρια, θα έχουν δικό τους χώρο εργασίας στη Νομική Σχολή και θα μπορούν να πραγματοποιήσουν ερευνητική εργασία στο εξωτερικό.

Επιπλέον, το DynamInt προσφέρει τη δυνατότητα σε φοιτητές που πραγματοποιούν ήδη το διδακτορικό τους (μη αμειβόμενες θέσεις) να ακολουθήσουν ερευνητική σταδιοδρομία, ενθαρρύνοντάς τους να παραμείνουν στην Ευρώπη, καθώς και σε μεταδιδάκτορες να υποβάλουν αίτηση για έρευνα μέσω του DynamInt διάρκειας έως και 6 μηνών (θέσεις επί πληρωμή).

ΕΛΑΤΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ

Για Διδακτορικές ερευνητικές θέσεις και θέσεις σε Μεταδιδακτορικούς ερευνητές στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Humboldt του Βερολίνου.

Πότε;
Δευτέρα 23 Μαΐου, 16:00 μμ

Πού;
Zoom

https://hu-berlin.zoom.us/j/62131161928? pwd=SCtUd0Z3VTBlMWwvN2l2ZW5uSjI2QT09

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στα αγγλικά.

Scheduled Νομική Επιστήμη Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις