Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος Προγράμματος ΙΚΥ για ενίσχυση συμμετοχής ομάδων φοιτητών σε Διεθνείς Διαγωνισμούς

Το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών σε εφαρμογή του άρθρου 1 της ΚΥΑ με αρ. 136877/Ζ1/26-10-2021 (ΦΕΚ αρ.5021/ τ.Β΄/ 29-10-2021) καλεί τα Τμήματα/Σχολές των Ελληνικών ΑΕΙ προκειμένου να υποβάλλουν εντός προθεσμίας από 1 Σεπτεμβρίου 2022 μέχρι 15 Οκτωβρίου 2022 αιτήσεις και δικαιολογητικά σε ηλεκτρονική μορφή- στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου diagwnismoi@iky.gr -προκειμένου να ενισχυθούν ομάδες φοιτητών τους που προτίθενται να συμμετάσχουν σε διεθνείς διαγωνισμούς κατά το ακαδ. έτος 2022 – 2023, βεβαιώνοντας ότι οι ομάδες αυτές θα εκπροσωπήσουν το Τμήμα τους σε συγκεκριμένους διαγωνισμούς.

Τα Πανεπιστημιακά Τμήματα / Σχολές θα πρέπει να συμπληρώσουν και να αποστείλουν το συνημμένο υπόδειγμα της αίτησης (παράρτημα πρόσκλησης) επισυνάπτοντας τα σχετικά δικαιολογητικά βάσει των οποίων παρέχονται πληροφορίες για τις ομάδες, τους επιστημονικούς τους υπευθύνους και τους διαγωνισμούς, στους οποίους προτίθενται αυτές να συμμετάσχουν, λαμβάνοντας υπόψη τα κριτήρια της παρ. 4 της παρούσας πρόσκλησης, όπως επίσης να αναφέρουν και σε ποιους διεθνείς διαγωνισμούς έχουν συμμετάσχει φοιτητικές ομάδες τους κατά το παρελθόν και ποιες επιτυχίες έχουν σημειώσει στους διαγωνισμούς αυτούς. Τέλος, οι αιτήσεις θα περιλαμβάνουν απαραιτήτως τον αριθμό των φοιτητών από τους οποίους θα απαρτίζεται κάθε διαγωνιζόμενη ομάδα.

Με απόφαση του Δ.Σ. του Ι.Κ.Υ., που θα λαμβάνεται το δεύτερο μισό του Οκτωβρίου κάθε έτους, θα επιλέγονται για να χρηματοδοτηθούν ομάδες φοιτητών για να συμμετάσχουν σε συγκεκριμένους διαγωνισμούς, οι οποίες θα ενισχύονται με το κατ’ αποκοπή ποσό των 500 € για κάθε φοιτητή.

Πληροφορίες παρέχονται από το τμήμα Διαγωνισμών του ΙΚΥ στα τηλ. 2103726395 και 2103726346 και στα e- mail: spoulidaki@iky.gr και sbikaki@iky.gr.

Στα παρακάτω αρχεία μπορείτε να διαβάσετε τις ανακοινώσεις από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών:

Στο παρακάτω αρχείο τίθεται η αίτηση για το πρόγραμμα:

από έως
Scheduled Πανεπιστημιακή Κοινότητα Προκηρύξεις