11η ομιλία Κύκλου Διαδικτυακών Μαθημάτων «Υγεία και Θρησκεία»: “Islam, Health, & Muslim Healthcare” [10/3/22]

Την Πέμπτη 10 Μαρτίου 2022 και ώρα 15:00 – 16:00, θα πραγματοποιηθεί η 11η ομιλία του κύκλου διαδικτυακών μαθημάτων «Υγεία και Θρησκεία», τα οποία επιμελείται και συντονίζει ο Ομ. Καθηγητής της Χειρουργικής π. Δημήτρης Λινός.

Η ομιλία με θέμα “Islam, Health, & Muslim Healthcare” θα πραγματοποιηθεί από τον Aasim Padela, Καθηγητή Επείγουσας Ιατρικής, Βιοηθικής και Ανθρωπιστικών Ιατρικών Σπουδών στην Ιατρική Σχολή του Wisconsin και Ειδικό στα θέματα Υγείας των Μουσουλμάνων και της Βιοηθικής του Ισλάμ.

Η ομιλία θα πραγματοποιηθεί στα αγγλικά.

Ο κύκλος των μαθημάτων διοργανώνεται από το Ινστιτούτο Prolepsis, σε συνεργασία με την Επιστημονική Εταιρεία Φοιτητών Ιατρικής Ελλάδος και τελεί υπό την Αιγίδα της Ιατρικής Σχολής Αθηνών.

Ενημερωθείτε για την πρωτοβουλία και παρακολουθήστε ζωντανά τις ομιλίες στο www.healthandreligion.gr

Η 11η ομιλία θα μεταδοθεί διαδικτυακά:

Scheduled Επιστήμες Υγείας Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις