Ο Κώστας Καζάκος δώρησε το σώμα του στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

Με επιθυμία του ιδίου, αείμνηστου Κώστα Καζάκου, το σώμα του δωρήθηκε στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών για εκπαίδευση των φοιτητών του Εργαστηρίου Ανατομίας της Σχολής Επιστημών Υγείας, πράξη που αποτελεί συνέχεια και συνέπεια των αρχών της ζωής του.

Ο Ηθοποιός και Σκηνοθέτης Κώστας Καζάκος, με περισσότερο από μισό αιώνα θητεία στην καλλιτεχνική ζωή της Ελλάδας, συγκαταλέγεται σήμερα στις μεγάλες μορφές του Θεάτρου της χώρας. Θήτευσε κοντά σε μεγάλα ονόματα του Ελληνικού Θεάτρου και Κινηματογράφου και αφήνει ανεξίτηλο το δικό του στίγμα στη θεατρική και κινηματογραφική παραγωγή και γενικότερα στα πολιτιστικά ―και όχι μόνο― δρώμενα της Χώρας. Συνδέθηκε στη ζωή και στο «σανίδι» με την Τζένη Καρέζη το 1968 και στα 24 χρόνια που ακολούθησαν μέχρι τον αδόκητο θάνατό της το 1992, πρόσφεραν μαζί στον Ελληνικό λαό μια κορυφαίες θεατρικές, κινηματογραφικές και τηλεοπτικές δημιουργίες που τους ανέδειξαν στην κορυφή του καλλιτεχνικού στερεώματος. Μετά το θάνατο της κορυφαίας ηθοποιού, ο Κώστας Καζάκος ίδρυσε και ανέπτυξε το «Ίδρυμα Τζένη Καρέζη» στη μνήμη της μεγάλης και αξέχαστης ηθοποιού.

Οι Πρυτανικές Αρχές του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών τιμούν τον Κώστα Καζάκο για το συνολικό έργο και την προσφορά του και ειδικότερα για την πολλαπλή στήριξή του προς το αρχαιότερο Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα της Χώρας.