Η γνωστή γαλλική εφημερίδα  Le Télégramme  δημοσίευσε εκτενές αφιέρωμα στον Καλίνικο Κρεάνγκα, τον παγκόσμιο επιπέδου αθλητή της επιτραπέζιας αντισφαίρισης, που αποφάσισε να σπουδάσει στη Σχολή Επιστήμη Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ).

Το άρθρο της διαδικτυακής εφημερίδα Le Télégramme  ξεκινάει τονίζοντας ότι, μετά από 13 χρόνια πιστής υπηρεσίας στην ομάδα Hennebont, ο Καλίνικος Κρεάνγα «ετοιμάζει τη δεύτερη ζωής του/δεύτερη σταδιοδρομία στο Πανεπιστήμιο Αθηνών», που αφορά στην επιλογή του να σπουδάσει στην Σχολή Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του ΕΚΠΑ, του εύχεται δε καλή τύχη, καλή πρόοδο και πάντα επιτυχίες.

Όσον αφορά στην σταδιοδρομία του ως αθλητής της επιτραπέζιας αντισφαίρισης, αναφέρει την ομάδα Hennebont, στην οποία ο Καλίνικος έπαιζε και υπηρετούσε για 13 ολόκληρα χρόνια με συνεχείς επιτυχίες και τίτλους, κατακτώντας 4 πρωταθλήματα Γαλλίας και 2 πρωταθλήματα Ευρώπης. Όσον αφορά στις διακρίσεις του με την εθνική ομάδα, έχει συμμετάσχει σε 5 Ολυμπιάδες και έχει αναδειχθεί 2 φορές τριταθλητής σε παγκόσμια πρωταθλήματα, ενώ έχει κατακτήσει και άλλες μεγάλες επιτυχίες σε ευρωπαϊκό επίπεδο, αλλά και σε αγώνες παγκοσμίου κυπέλλου.

* Ακολουθεί το άρθρο της γαλλικής εφημερίδας