Σειρά διαλέξεων «Συνείδηση & μορφή: Εφαρμογές & διλήμματα της Τεχνητής Νοημοσύνης» [Πρώτη διάλεξη: 07/12/23, 6 μ.μ.]

Το Εργαστήριο Φιλοσοφίας & Τέχνης (Phil.Art.Lab) του Τμήματος Φιλοσοφίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών διοργανώνει υβριδική σειρά διαλέξεων και σεμιναρίων με τίτλο «Συνείδηση & μορφή: Εφαρμογές & διλήμματα της Τεχνητής Νοημοσύνης» σε συνεργασία του Phil.Art.Lab με το Διεθνές Κέντρο Έρευνας & Διάδοσης Λόγου Τέχνης & Χορού και το Τμήμα Σπουδών Αρχαίου Ελληνικού Πολιτισμού Πειραϊκού Συνδέσμου.

Στην πρώτη διάλεξη θα μιλήσουν:

• Δρ Στέλιος Κώτσιος (Καθηγητής εφαρμοσμένων μαθηματικών ΕΚΠΑ): Περί αυτομάτων
  • Δρ Γιώργος Βούτος (μεταδιδάκτορας πληροφορικής του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής): Τι είναι η τεχνητή νοημοσύνη: Εισαγωγή

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί:

Παρατίθεται το πρόγραμμα ολόκληρης της σειράς:

Scheduled Θετικές Επιστήμες και Τεχνολογία Παρουσιάσεις